Asus Eee - Proklatě levný notebook


Poslední dobou jsou trendem výrazně zvýšené poptávky po noteboocích oproti klasickým stolním počítačům. Není se čemu divit, cena a výkon jsou prakticky na stejné úrovni. Proto výrobci nelení a přichází s celou řadou novinek. Apple nabízí nejtenčí, Toshiba nejlehčí a Asus pro změnu nejlevnější notebook, Asus Eee.


Malý, levný a šikovný notebook

Málokdy se kolem nějakého notebooku rozpoutá takový rozruch. Notebooky byly donedávna považovány za příjemně zmenšené, přenosné, ale také výrazně dražší produkty, než byly jejich protiklady v podobě stolních počítačů. Rozdíly se ale začínají stírat a nejvhodnějším důkazem je právě Asus Eee.

Tento kousek od jednoho z největších světových výrobců hardware je jednoznačně zaměřen na masový trh. Neohromuje výkonem, který je oproti současné špičce pár let pozadu, ale jinými parametry.

Ve skutečnosti se jedná o subnotebook. Tak se říká menším modelům notebooků. Tady boří Asus Eee další tabu. Malé varianty patřily vždy k nejdražším, což je pochopitelné, do výrazně menšího prostoru bylo třeba vložit stejně kvalitní komponenty.

Za ty prachy

Asusu se podařil mistrovský kousek, když na trh přivádí notebook o rozměrech, které doslova vyzývají k přenášení a zároveň útočí na zažité předsudky. Eee bude zkrátka pro všechny, vždyť cena okolo 8 tisíc korun je z říše snů!

Nejjednodušší model nese označení 701 a jeho srdcem je procesor Intel Celeron s frekvencí 900 MHz, jenž je speciálně upraven pro potřeby nízké energetické spotřeby. Spolu s operační pamětí o velikosti 512 MB RAM bohatě stačí na běžnou kancelářskou či školní práci.

Sedmipalcový displej s maximálním rozlišením 800x640 bodů je krásně čitelný. Grafická i zvuková karta jsou potom z kategorie integrovaných, čímž od nich nelze očekávat zázraky a na nějaké hraní moderních her zapomeňte.

Pro hráče to není

Asus Eee se ale pokouší o zcela odlišné spektrum zákazníků, než jsou hráči. Proto jako jedinou výraznější vadu vidíme malý harddisk o standardní velikosti 4 GB (u lepších modelů se vyšplhá až na 8 GB).

Vezmete-li v potaz nainstalovaný operační systém Linux a celou řadu dalších užitečných aplikací (kancelářský software, za který na rozdíl od MS Office nemusíte platit), mnoho místa na disku už nezbude. Jistě, na dokumenty to bohatě stačí, ale pokud byste si z Eee chtěli udělat hudební či filmovou databanku, měli byste zauvažovat nad pořízením externího HDD.

Stejně tak je třeba doplnit DVD mechaniku, která v základu prostě chybí. Pro přenos dat ale lze využít i integrované čtečky paměťových karet, popřípadě USB port k připojení flashky.

Asus Eee má na šířku 22,5 cm, na délku 16,5 cm a na výšku 2,2-3,5 cm. Potěší baterie s výdrží zhruba čtyř hodin a také zabudovaná webkamera. Pokud nejste zrovna příznivci Linuxu, neměl by pro vás být problém přeinstalovat tento systém Windows XP. Na ně má notebook stále dostatek výpočetní síly, ovšem s Windows Vista by se už dostal do potíží.

Jestliže nepotřebujete žádný mega výkon, Asus Eee se vám rozhodně vyplatí. Za cenu kolem 8.000 Kč získáte plně použitelný a mobilní notebook, za který se na veřejnosti určitě nebudete muset stydět.  

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |