Aggresive inline skating aneb Adrenalin na plné obrátky


Na přelomu osmdesátých a devadesátých letech přišel velký boom kolečkových bruslí, jejichž oblíbenost se rok od roku zvyšuje. Nezůstalo ale jen u klasického bruslení, jak už to tak bývá, hranice skatingu se posunula o pořádný kus dál

První výroba blading příslušenství

Kolem roku 1996 zažilo toto odvětví sportovního průmyslu svůj největší rozkvět. V té době už i světoznámým firmám vyrábějící bruslařské vybavení došlo, že v bladingu je ukrytý obrovský potenciál a jejich dosud standartní komponenty modifikovali na tento zvláštní a zajímavý druh sportu. Postupně se, jak už to ta bývá, rozšířila nabídka z jednoho typu bruslí od každé firmy na mnoho dalších modelů od specializovaných firem vyrábějící jen a pouze vybavení na blading.


Značka Adapt (pouze bota)

Aggresive brusle

Brusle na aggresive skating jsou speciálně upravené a zpevněné tak, aby plochy, které se využívají ke slidům a grindům, vydržely a především podržely jezdce. Cena takových bruslí se může vyšplhat až k 10 000 Kč, a to není zrovna málo. Samozřejmostí jsou speciální kolečka, a vše je uzpůsobeno k maximálnímu pohodlí a především bezpečí jezdce. V posledních letech vznikají neuvěřitelně zajímavé počiny jako ručně dělané brusle, kdy se opravdu každý pár bruslí ručně lepí a šije a každý jezdec si navolí vlastní barevné sestavení. Na těchto bruslích se poté jezdí jak ve skateparcích, tak i na ulici nebo na zajímavých místech (spoty).

Triky a jejich hodnocení

Jedním ze základních rozdělení je tzv. grind a air. Jak už názvy napovídají, jedná se o grindování (jízdu po čemkoliv jako zdech, zábradlí, hran všeho druhu, apod.). Air (skok), se provádí na speciálních překážkách ve tvaru rádiusu nebo nakloněné roviny.
Na závodech je pak především hodnocena složitost triku, styl v jakém jsou provedeny a také jak jezdec umí zkombinovat své dovednosti v daném prostředí (trochu jako většina sportů).

  
Daniel Mottl, trik backside unity                                                           Lukáš Cichý, trik 180 rocket air

Situace kolem bladingu v ČR

Aggresive skating nemůžeme srovnávat se sportovním odvětvím, jako je fotbal nebo hokej. Pokud budeme upřímní, na takovou úroveň se tento sport nikdy nedostane. Je zde ale řada nadšenců, kteří ve svém volném čase věnují bladingu víc, než je zdrávo. Právě díky nim se rozšiřuje členská základna, vznikají různé jamy a sessiony a v neposlední řadě je tu spousta vybraných závodů, na které se díky prestiži sjíždí i zahraniční jezdci. Jednou z významných akcí je Bowl Jam 2013, který se uskuteční v chomutovském Skateparku. „Jsem rád, že se mi podařilo navázat spolupráci se starostou obce Boleboř, který nad celou akcí převzal záštitu. Troufám si říct, že letošní první ročník nastartuje, i díky hlavnímu sponzorovi, firmám Leatherman  a  LED LENSER, novou éru bladingu zde na chomutovsku a každoročně se sem bude sjíždět nejen zahraniční elita, ale na své si přijdou i diváci. Rád bych všechny pozval 7. září do Skateparku na Kamenném vrchu, kde bych chtěl s přispěním velké divácké kulisy odstartovat první ročník závodů  aggressive inline skating. Zároveň bych touto cestou chtěl poděkovat všem, kteří se podílejí na vytvoření tohoto jedinečného bazénového závodu,“ řekl Zdenek Dlouhý, hlavní organizátor akce a zároveň i jeden ze startujících jezdců.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

Tagy: zábava

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |