A zas o důvod víc, proč jít na panáka. Jdou po něm líp jazyky


A je to tady! Další důvod, proč si občas dát pivo nebo panáka. Prý jdou po něm lidem lépe cizí jazyky. Ne, že by mělo pivo kouzelnou moc, ale stav, který po jeho požití, respektive po požití alkoholu nastává, zbavuje lidskou mysl úzkosti a my se cizímu jazyku lépe otevřeme. Najednou nám jde výslovnost a mluvíme plynule.  Jen se to nesmí moc přehnat. Alespoň to potvrdila  studie, kterou zveřejnil magazín Journal of Psychopharmacology.

Autoři studie se obrátili na padesátku německých studentů Maastrichtské univerzity, kteří se učili mluvit, číst a psát nizozemsky. Jejich úkolem bylo strávit dvě minutky konverzací v nizozemštině, předtím je však pozvali na drink. Polovině přitom nabídli jen sklenici vody, zatímco té druhé dopřáli alkohol. Množství záleželo na hmotnosti dotyčného či dotyčné, pro ilustraci vědci uvádějí, že osmašedesátikilový muž dostal 460 mililitrů pětiprocentního piva, jak píše list Independent. Bylo to tedy velmi skromné alkoholové občerstvení.

Všechny konverzace si výzkumníci nahrávali a následně je dali k posouzení dvěma rodilým Nizozemcům, kteří samozřejmě nevěděli, který účastník pokusu pil vodu a který alkohol. Svůj názor na vlastní výkony však měli sdělit i sami konverzující. Ti byli k sobě poměrně kritičtí a to i ti, kteří požili alkohol.

Jejich skromnost však nebyla na místě. Jejich konverzační zdatnost byla totiž opravdu lepší, než jakou se blýskli střízliví kolegové. Zatímco v gramatice, slovíčkách a argumentaci si vedli stejně, projev měli plynulejší a pyšnili se lepší výslovností.

„Naše studie odhaluje, že konzumace alkoholu může mít u lidí prospěšné účinky na výslovnost cizí řeči, kterou se začali učit,“ shrnuje zjištění členka autorského týmu Inge Kersbergenová z liverpoolského Institutu psychologie, zdraví a společnosti.

„Je důležité vypíchnout, že účastníci této studie konzumovali malé dávky alkoholu,“ přiznává spoluautor studie Fritz Renner z Maastrichtské univerzity a značně diplomaticky dodává: „Vyšší hladiny alkoholu nemusejí mít prospěšné účinky na výslovnost cizí řeči.“

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |