Své spermie si musíte hýčkat. Vadí jim přehřátí i nárazy


Své spermie si musíte hýčkat. Vadí jim přehřátí i nárazy

Zdroj: pixabay.com

To, že má čím dál více mužů problémy s plodností, je známá věc. Některé zdravotnické organizace dokonce tvrdí, že jeden z pěti mladých jedinců má nízký počet spermií. Pokud mezi ně nechcete patřit, snažte se svým plavcům vytvořit co nejpříjemnější prostředí.

Za neplodností u mužů stojí mnoho příčin. Mezi ty hlavní a ty které neovlivníte patří genetické anomálie, hormonální nerovnováha nebo sexuálně přenosné infekce. S množstvím a kvalitou spermií je však spojeno i několik faktorů životního stylu. Jejich životaschopnost mohou ovlivnit třeba těsné slipy nebo ježdění na kole.

Spermie mají rády trochu nižší teplotu, než je normální tělesná teplota, proto jim nesvědčí, když se potíte v neprodyšném oblečení. Přehřívají se.

Vzhledem k tomu, že volnější trenky poskytují oproti těsným slipům větší prostor k dýchání, je tento druh spodního prádla považován za vynikající. To ostatně potvrdilo i několik studií, během kterých dobrovolníci střídali těsné spodní prádlo, boxerky a trenky. Vědci na základě svých zjištění připouští, že těsnější kousky jsou sice pro sperma špatné, ale prý je těžké vyvodit definitivní závěry.

Na druhou stranu výzkum, kterého se zúčastnilo téměř 500 mužů, a který uveřejnil magazín Journal of Sexual Medicine, přinesl zajímavý závěr. Údajně totiž těsné spodní prádlo – samo o sobě – neškodí, nicméně pokud jej rádi nosíte a zároveň nevěnujete pozornost své hmotnosti a stravě, je vaše sperma v ohrožení.

Platí totiž, že zdravý organismus vytváří možnost volby mezi slipy a trenkami. Ten narušený, se vším tím tukem, cholesterolem a stresem, už není tak imunní, a proto ho může vykolejit všechno, do čeho svůj penis obalíte. Jestli je na této teorii něco pravdy, těžko říct, jisté však je, že strava a cvičení fakt dělají hodně. Za důkaz lze považovat studii starou sedm let.

Tehdy se obézní muži ve věku 20 – 59 let zúčastnili 14denního programu na snížení tělesné hmotnosti. Výzkumníci během něj shromáždili vzorky spermatu před zahájením programu, a taky následně po jeho ukončení. Porovnání obou vzorků jasně prokázalo, že jedinci s nadváhou, kteří přešli na jídelníček plný ovoce a zeleniny, zvedli hladinu testosteronu, postarali se o navýšení počtu aktivních, tedy pohyblivých spermií a zároveň svým klukům dodali punc kvality.

Výzkumníci to tehdy okomentovali slovy, že již jen pouhé snížení tělesné hmotnosti o nějakých pět kilo, se na hladině testosteronu a zdraví spermií podepisuje poměrně hodně. Ale místo jízdy na kole zkuste shazovat raději během. Experiment uskutečněný v roce 2015, za kterým stojí rakouští vědci z univerzity v Innsbrucku, prokázal, že cyklisté snižují množství spermií a zároveň negativně ovlivňují i jejich kvalitu. Zkrátka těsné trikoty, vlhkost a do toho všeho poškození drobných cévek, které vyživují varlata, nejsou pro spermie tím pravým. Museli byste ale šlapat více než 12 týdně. Vaším spermiím prospěje i měkká vložka v kalhotech, která bude varlata chránit před nárazy.

A co dalšího ovlivňuje zdraví a počet spermií? Kromě stravy a cvičení je také důležité sledovat vlastní návyky od kouření a pití. Pravidelní kuřáci, alkoholici a ti, kteří konzumují vysoké hladiny kofeinu, na tom nejsou zrovna nejlépe.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |