MENU - zobrazit / skrýt

8 filmů založených na skutečných článcích


Pravda je často podivnější než fikce. Představujeme vám seznam osmi filmů, které vyšly dříve v tisku. Filmaři si z nich převzali buď jen obecný koncept, nebo použili veškeré detaily včetně jednotlivých postav.

1. Čelisti (Jaws, 1976)

V roce 1916 bylo na pobřeží New Yorku a New Jersey zaznamenáno několik žraločích útoků na lidi, což vyvolalo mediální šílenství. Žralok tak získal obraz krvelačného zabijáka, který inspiroval Petera Benchleyho k napsání románu Čelisti (1974). Tím se pak nechal inspirovat i Steven Spielberg.

2. Noční můra v Elm Street (Nightmare On Elm Street, 1984)

V roce 1980 otisl L. A. Times několik článků o lidech z jihovýchodní Asie, kteří zemřeli uprostřed noční můry. Příčina jejich smrti nebyla nikdy zjištěna. Jen jeden člověk však viděl inspiraci v těchto článcích a přemýšlel, co by je mohlo doslova vystrašit k smrti během spánku. Byl to Wes Craven.

3. Osudové léto (Blue Crush, 2002)

Mladá surfařka si troufne zúčastnit se jedné z nejnebezpečnějších soutěží v surfování, která je výhradou mužů.

4. Rychle a zběsile (The Fast and the Furious, 2001)

Stejně jako muselo studio Universal Pictures koupit v roce 1955 práva na název, v roce 1998 koupilo článek Kennetha Li Rafaela pod názvem „Racer X“, který vyprávěl o mladých klucích, kteří pořádají nelegální pouliční závody. Článek končí tím, proč většina závodníků nemá ve voze tachometr: „Kdybyste věděli, jak rychle jedete, zpomalili byste.“

5. Horečka sobotní noci (Saturday Night Fever, 1977)

Film byl inspirován článkem Nika Cohna otištěném v New York Magazine z roku 1976 o mladém muži, který se každou sobotu stával králem diskotéky.

6. Strach a hnus v Las Vegas (Fear and Loathing in Las Vegas, 1998)

Snímek Terryho Gilliama je filmovým přepisem knihy amerického novináře Huntera S. Thompsona, která vyšla pod názvem Strach a svrab v Las Vegas.

7. Top Gun (1986)

„Je to jako Star Wars na Zemi“, řekl producent Don Simpson, který se inspiroval článkem Top Guns od Ehuda Yonaye, který pojednává o výcvikové škole vojenských pilotů v San Diegu. Po uvedení filmu odstartovala filmová kariéra Toma Cruise.

8. Smrtonosná past 4 (Die Hard, 2007)

Příběh Davida Carlina z května 1997 „Sbohem, armádo“ se stal inspirací pro další díl Smrtonosné pasti s Brucem Willisem.


 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: zajímavosti

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE