Studie: Práce je pro nás prospěšná, ale pouze pokud pracujeme osm hodin týdně


Všichni víme, že bychom se cítili o 100 % lépe, kdybychom pracovali méně. Vždyť přepracovanost zvyšuje stres a také snižuje duševní pohodu. Bohužel podle nejnovější studie bychom museli snížit počet odpracovaných hodin více, než si většina z nás může dovolit.

Pracujte jen jeden den v týdnu

Vědci z Univerzity Cambridge a Salford provedli studii, při které zjišťovali nejvhodnější pracovní model pro duševní zdraví zaměstnanců. Britští vědci zkoumali na 71 tisíc lidí pracujících ve Velké Británii. U nich se zaměřili na vazby mezi odpracovanými hodinami, duševním zdravím a celkovou spokojeností se životem. Došli k závěru, že pro duševní pohodu je nejlepší pracovat pouze jeden den v týdnu, nebo jen osm hodin týdně.

 

Zlepšení duševní pohody

Ve skutečnosti nedošlo k výraznému tlaku na duševní zdraví, jestliže lidé pracovali více než osm hodin týdně. Pokud však nezaměstnaní nebo rodiče na mateřské dovolené začali pracovat jen osm hodin týdně, riziko mentálního úpadku se snížilo v průměru o 30 procent. Podle vědecké zprávy „práce na plný úvazek není optimální, neboť nijak nezlepšuje duševního zdraví a celkovou pohodu.“ Navíc, pokud bychom pracovali méně, daleko více bychom si byli schopni užívat naši práci.

 

Pětidenní víkend

Zatímco většina z nás si nemůže dovolit pracovat pouhých osm hodin týdně, autoři studie navrhují další alternativy, jako například pětidenní víkendy, nebo omezit práci jen na pár hodin denně. Dále poukazují na zvýšení dovolené a volna.

Jak odhalili vědci, snižování pracovní doby přináší zaměstnancům nejen řadu výhod pro jejich duševní zdraví, ale také vede ke zvýšení produktivity a snížení emisí CO2 z každodenního dojíždění do práce.

Brendan Burchell, sociolog z univerzity Cambridge, dodává: „Pokud by Spojené království chtělo zvýšit produktivitu práce zkrácením pracovní doby spíše než zvyšováním mezd, běžný pracovní týden by mohl mít čtyři dny v průběhu nadcházejícího desetiletí.“

 

Takže i když je pěkné mít nějakou tu tisícovku navíc, možná bychom se měli více zaměřit na výhody plynoucí z méně odpracovaných hodin. Navíc pětidenní víkend vůbec nezní špatně, co myslíte?

 

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |