Sociální média nás nutí utrácet více peněz


Přemýšleli jste někdy nad tím, jak si vaši přátelé mohou dovolit všechny ty výlety a návštěvy restaurací, které sdílejí na sociálních sítích? Existuje dost vysoká šance, že nemohou.

Sociální sítě považujeme za špatné vlivy

Podle nedávného průzkumu více než třetina Američanů přiznává, že si pořídili nákup, jen aby udělali dojem na své přátele na sociálních sítích. Studie se zúčastnilo na tisíc respondentů. Většina z nich uvedla, že za nejhorší vliv považují sociální sítě, a ne své kamarády. Ty spolu s členy rodiny zařadili mezi „dobré“ vlivy, alespoň co se týče hospodaření s penězi.

Tři z pěti respondentů se však přiznali, že věnují více pozornosti výdajům svých přátel, přičemž ignorují, jak mohou šetřit své vlastní peníze. A ano, stejně jako mnozí z nás, dotazovaní lidé často přemýšleli nad tím, jak si jejich přátelé mohou dovolit všechny ty luxusní dovolené a výlety, které zveřejňují o sociálních médiích.

 

Kvůli sociálním sítím se zadlužujeme

Podle průzkumu je však možné, že si všechny tyto zážitky nemohou dovolit, a utrácejí peníze, které ve skutečnosti nemají… v podstatě jde o dluh za užívání sociálních sítí.

Věřte tomu nebo ne, tento trend se netýká jen generace Y (neboli také mileniálové, děti narozené po roce 1982), ale vztahuje se také na generaci Z (narození od poloviny 90. let 20. století). 49 % generace Y a 44 % generace Z v průzkumu přiznalo, že jsou ovlivňováni sociálními médii, aby utráceli za zážitky.

„Břemeno držet krok s ostatními je součástí naší kultury již po desetiletí. Zdá se však, že sociální média a strach z opomenutí zvýšily tlak na utrácení,“ uvedl Terri Kallsen, výkonný viceprezident a ředitel společnosti Schwab Investor Services v tiskové zprávě společnosti Schwab. „Výdaje nejsou naším nepřítelem, ale když dovolíme společenskému nátlaku nebo jiným vlivům, aby nás nutili utrácet více, než si můžeme dovolit, může mít tato situace neblahý dopad na naši dlouhodobou finanční stabilitu.“

Další šokující výsledek přinesl dotaz, co by respondenti dělali, kdyby vyhráli milión dolarů. Většina z nich uvedla, že by si pořídila dům, auto, cestovala. Někteří uvedli, že by splatili své dluhy. Jen 21 % generace Y a 37 % generace Z uvedlo, že by část peněz uložilo na spoření.

To, že sociální sítě jsou škodlivé pro naše zdraví, není žádnou novinkou. Studie zveřejněná v minulém roce uvedla, že odstup od sociálních sítí může snížit depresi a osamělost. Trávení času na sociálních sítích není tak škodlivé jen pro naše zdraví, ale i pro naše peněženky.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |