Rychlá strava snižuje počet spermií a nenávratně je poškozuje


Čas od času si dopřejeme nějaký ten hamburger s hranolky, i když víme, že se jednoznačně nejedná o nic zdravého. Rychlá strava je spojena s celou řadou zdravotních rizik. Pro muže však představuje další problém – může způsobit nevratné poškození jejich spermií.

Nezdravá strava zvyšuje hladinu stresu

Nová studie prezentovaná na každoroční konferenci Evropské společnosti pro lidskou reprodukci a embryologii ve Vídni přišla se špatnou zprávou pro fanoušky burgerů a hranolek. Jak se ukázalo, nízká konzumace vegetariánské stravy, nebo alespoň diety zahrnující ovoce, zeleninu, ryby a kuřecí maso, může mít negativní dopad na počet vašich spermií.

Profesor a odborník na plodnost Allan Pacey z univerzity v Sheffieldu, shrnul výsledek studie takto: „Jedinci, kteří konzumují bohatou stravu, přijímají řadu antioxidantů. Konzumací pizzy, hranolek nebo červeného masa stoupá hladina stresu, což je špatné nejen pro spermie.“

 

Trvalé poškození spermií

Co je na tom však nejhoršího? Vaše spermie již mohou být nenávratně poškozeny, pokud je vám kolem dvaceti a více. Autoři studie, vědci z Harvardské univerzity, uvedli, že průmyslově zpracované potraviny (tyto produkty obsahují vysoké množství soli, cukru, aditiv, jejich konzumace je spojena nejen se zvýšeným rizikem rakoviny) jsou zodpovědné za zdraví spermií. Takže i když se rozhodnete radikálně změnit stravu a začít jíst zdravě, možná už nebudete schopni zcela odvrátit toto poškození.

Nikdy není pozdě na nápravu

Stručně řečeno, pokud jste se špatně stravovali během vaší puberty, vaše spermie mohou být již nenávratně poškozeny.

Jak však bylo uvedeno, studie má především šokovat a přinutit ke změně ve stravování. Vedoucí výzkumník Jorge Chavarro uvedl: „Byli byste překvapeni, jak moc jsou mladí lidé citliví na věci, které by mohly ovlivnit počet jejich spermií, neboť představují pro ně míru mužskosti,“ řekl.

Nikdy však není pozdě přejít za zdravější stravu a udělat něco pro své zdraví, například tím, že pro příště vyměníte hranolky za zdravý salát.

 

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |