Průvodce otcovstvím


„Jsem těhotná“, zaznělo z úst vaší přítelkyně, manželky, milenky či kamarádky (však to znáte, kamarád taky rád). Tato věta sama o sobě vyvolává řadu různorodých pocitů. Od paniky, přes vzrušení, až po nefalšovanou radost (druh pocitu závisí na tom, koho jste dostali do jiného stavu).

Pokud jste se již psychicky srovnali s novou životní rolí, měli byste se připravit na pár drobných věcí spojených s otcovstvím.

1. Udělejte si náskok

Do porodu zbývá devět měsíců, času dost, možná si říkáte. Stejný názor však nesdílí vaše partnerka, a věřte, že vás do příprav zasvětí už od prvního dne. Prohlídky u lékaře, nákup kočárku, oblečení… A to je jen začátek.

2. Začíná domací směna (neplacená)

Dítě s sebou přináší jednoznačně více práce. Teď se možná ohradíte tím, že vám nepřinášíme nic překvapujícího. Měli byste však vědět, že pro ženu byl dostatečně vyčerpávající samotný porod a co potřebuje, je především podpora. Snažte se, aby se cítila dobře, i když bude zrovna unavená či vystresovaně pobíhat po bytě ve vytahaných teplácích a tričku se skvrnami neurčitého původu.

3. Mimina jsou nepořádná

Děti jsou prakticky stroji na nejrůznější tekutiny, které se na vás chrlí ze všech stran. Když už je umyjete a přebalíte z nevábně vonící pleny, pro změnu se na vás vyčůrají (v tom lepším případě). Během oběda místo aby šlo jídlo dovnitř, vychází z opačného směru. A aby toho nebylo málo, dorazíte do práce se skrvnami od mléka na oblíbeném svetru. Pozor, po pár hodinách začne nevábně zapáchat a možná si bude některý z vašich kolegů stěžovat.

4. Podívej, babička je tady. Zase.

Právě v tomto období uvidíte daleko více vaše příbuzenstvo. Nejprve musí přijít všechny tetičky, strýčkové, bratranci, sestřenice, aby si prohlédli vašeho následovníka. Neberte to však jen nagativně. Když už přijela babička, tak nejspíš ráda přebalí, tetička určitě neodmítne upéct koláč. Jednou za čas toho můžete využít a nenápadně se vytratit, ať už jen na gauč a chvíli si odpočinout.

5. Je povoleno vrátit se zpět do dětství

Sledování večerníčků, hraní her, běhání v parku, stavění železniční tratě v obýváku, to vše je povoleno. Nikdo se na vás nemůže dívat jako na blázna, vždyť to přeci všechno děláte pro své dítě.

6. Stanete se nudným

Všem tvrdíte, že i když příjde dítě na svět, i přesto budete stále vyrážet do společnosti s přáteli, každou neděli budete chodit na ryby a večer na kuželky. To vám vydrží možná chvíli. Po pár týdnech či měsících se hlavní téma vašich hovorů bude stáčet k tomu, jak vám rostou zuby, že už se umíte sami postavit… Fotky vaší ratolesti budete ukazovat lidem, které ani neznáte. To je nářez, co?

Možná jste se po přečtení tohoto článku zapřisáhli, že raději už žádné dítě nechcete. Omyl. Otcovství je jednou z nejkrásnějších věcí na světě. A nebojte, ono se to nějak zvládne. Vždyť nejste první ani poslední.

 

zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |