Překvapivá studie: Pokud píšete tečku za odpovědí, vysíláte negativní zprávu


Jedna věc, kterou přidáváte ke zprávám, a která ženy odrazuje, je tečka. Alespoň to tvrdí nejnovější studie z Binghamton University, podle které tečka na konci zprávy vysílá zcela jiný význam. Nevěříte?

Jedna tečka jí prozradí, že vlastně o ni nemáte velký zájem

Nová studie zveřejněná v článku „Computers in human behaviour" zjistila, že psaní tečky na konci zprávy vyznívá, jako byste o danou osobu vlastně ani neměli zájem. Ano, jedna jediná tečka může zcela změnit význam vaší zprávy.

Pokud stále nevěřícně kroutíte hlavou a nechápete, o čem tady vlastně mluvíme, uveďme si jeden příklad. Představte si, že vám vaše přítelkyně pošle zprávu s pozvánkou k sobě domů. Můžete ji napsat „Jo“, nebo „Jo.“ Vidíte ten rozdíl? Pokud jste si vybrali druhou odpověď, ona to spíš pochopí, že vlastně nemáte až tak velký zájem a přijdete spíš z nutnosti.

 

Názor psychologa

Profesorka psychologie v Binghamtonu Celia Klinová to vysvětluje takto:

„Ve formálním textu, jako je román, esej či úřední dopis, se tečka vždy používá, neboť bez ní by věta bebyla gramaticky správně. U textování jsme zjistili, že tečku lze také rétoricky použít k doplnění významu. Konkrétně, když jedna z osob pokládá otázku (např. Dostal jsem nového psal. Chceš se přijít na něj podívat?), na což bylo zodpovězeno jedním slovem (např. jo). Řada lidí chápala odpověď jinak, pokud byla odpověď zakončena tečkou (Jo.), nebo bez tečky (Jo). Dospěli jsme k závěru, že i když tečky bezpochyby slouží pro gramatickou funkci v textech, u neformálního psaní, jako právě u textování, mění význam celé odpovědi.“

 

Takže od teď budeme zřejmě textovat jen a pouze bez teček

zdroj foto: pixabay.com

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |