Proč se úspěšní lidé neřídí seznamem úkolů (a proč byste neměli ani vy)


Miliardáři, úspěšní podnikatelé, zlatí medailisté, ale i studenti s nejlepšími známkami. Jak úspěšně řídí svůj čas a využívají produktivitu na maximum? Možná vás to překvapí, ale ani jeden z nich se nezmínil, že by si vedl seznam úkolů.

Seznamy nefungují

Seznam úkolů je 120 let starý vynález jistého chlapíka jménem Ivy Lee, který ve skutečnosti vůbec nefunguje a je spíše duševní zátěží. Podle jistého výzkumu vyplynulo, že 41 % položek na seznamu není nikdy dokončeno.

V čem spočívá hlavní problém podobných seznamů

Zaprvé, seznam úkolů nepočítá s časem. Když máme dlouhý seznam úkolů, máme tendenci vypořádat se s těmi, které mohou být dokončeny rychle za pár minut, takže delší položky odsouváme na později.

Za druhé, kvůli prvnímu bodu přesouváme opravdu důležité úkoly.

Za třetí, seznamy úkolů zvyšují stres. Nedokončené úkoly přispívají k rušivým, nekontrolovaným myšlenkám. Není divu, že v noci trpíme nespavostí.

Seznam vyměňte za kalendář

Takže pokud si úspěšní lidé nevedou seznam úkolů, jak organizují svůj čas? Používají kalendář.
Dave Kerpen je úspěšným podnikatelem a také nejprodávanějším autorem New York Times. Jaké je jeho tajemství organizování času? „Vše, co je v mém kalendáři, je dokončeno. Mám naprogramovaných každých 15 minut svého dne. Zapisuji si schůzky, prohlížím materiály, píšu, zkrátka vše, co potřebuji, aby bylo dokončeno. Pokud se chce se mnou někdo setkat, rezervuji si pro něj maximálně hodinu.“

Plánujte v minutách

Začněte plánovat svůj den v minutách, a ne hodinách. Řada úspěšných lidí to činí v patnácti minutových blocích. Zkuste to také. Je však podstatné, abyste si v kalendáři nejprve udělali místo pro věci, které jsou ve vašem životě skutečně důležité. Nepřeplňujte svůj kalendář vším, co je vám nabídnuto. Nepřehodnocujte své cíle a hodnoty. Je pro vás důležité vaše zdraví? Vyhraďte si čas na cvičení několikrát týdně. Záleží vám na vaší partnerce? Vymezte si alespoň jeden večer jen pro ni. Toužíte budovat svou kariéru? Vytvořte si pravidelný ranní rituál, kdy se budete věnovat rozvíjení svých dovedností.
Naplánujte si vše. Namísto kontrolování e-mailů několikrát denně si naplánujte jejich kontrolu 3x denně ve stejný čas. Místo poznámek „zavolat rodičům“, rezervujte si v kalendáři hodinu, kdy jim budete volat.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |