Paul „Bono“ Hewson – frontman skupiny U2


Paul David Hewson, známý pod přezdívkou Bono, je irský zpěvák legendární skupiny U2. 10. května oslaví rodák z Dublinu 53. narozeniny. Jeho kariéra doslova odstartovala v kuchyni a stala se z něj nejen rocková hvězda, ale také bojovník za lidská práva, za což si vysloužil i nominace na Nobelovu cenu za mír.

Rodina a profesní začátky

Bono vyrůstal se svým starším bratrem a otcem poté, co mu v jeho čtrnácti letech zemřela matka. V roce 1976 během studií na střední škole odpověděl na leták Larryho Mullena jr., který hledal kytaristu. Na konkurz se dostavilo šest zájemců (ten se konal v kuchyni u Mullena), tři členové však postupem času odešli až zůstala dnes již známá čtveřice - Bono, Adam Clayton, The Edge a Larry Mullen jr. Tak vznikla skupina U2 (dříve se jmenovala The Larry Mullen Band, Feedback nebo The Hype). Tento název si údajně zvolili proto, že se všem členům líbil nejméně.

Práce pro charitu

U2 se účastní řady charitativních koncertů (většinou organizovány pod záštitou skupiny a Bona), díky kterým získávají peníze na pomoc rozvojovým zemím. I když by se přes dosažené úspěchy a vydělané milióny nemuseli již o nic starat, neustále se snaží podávat pomocnou ruku potřebným po celém světě. V textech jejich písní můžete najít jisté poselství – naději na lepší svět, na lepší život. I to je jeden z důvodů její stále rostoucí popularity, o čemž svědčí nejen více než 150 miliónů prodaných nahrávek. Bono je jedním z největších bojovníků proti světové chudobě, je také autorem většiny písní.

Spolupráce s řadou osobností

Bono je sám o sobě významnou osobností, se kterou touží spolupracovat řada lidí. Za svou dosavadní kariéru navázal spolupráci například s Frankem Sinatrou, Brucem Springsteenem, Johnnym Cashem, Lucianem Pavarottim, Jennifer Lopez, nemluvě o těch nejvýznamnějších politických osobností. Dveře do světa mocných má otevřené, a to nejen do Bílého domu, Kremlu či Vatikánu.

Rodinný život

Od roku 1975 je ženatý s Alison Stewart (poznali se již na střední škole), se kterou má čtyři děti. Spolu pak vedou několik firem, které se zaměřují na pomoc a hledání práce lidem v rozvojových zemích. Jeho soukromý život neprovází žádné skandály, pokud se objeví v novinách, tak jen v souvislosti s jeho prací. Časopisem Time byl za své aktivity vyhlášen Osobností roku a britská královna jej povýšila do rytířského řádu.

Zajímavosti:

• přezdívka „Bono Vox“ pochází z latinského slova „bonavox“, což znamená „dobrý hlas“
• oblíbené pití: Jack Daniels nebo čaj
• je alergický na červené víno
• na hlasivky pravidelně kloktá vodu se solí
• ve dvanácti propadl šachám, které hraje dodnes
• brýle nosí především proto, že má přecitlivělé oči na světlo
• američtí vědci po něm pojmenovali pavouka
• písničku Sweetest thing složil pro svou manželku, protože zapomněl na její narozeniny
 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: celebrity


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |