Pablo Escobar: Nejmocnější drogový baron


Pro jedny byl Pablo Escobar pouhý vrah a drogový dealer, pro chudé Kolumbijce však představoval hrdinu a ochránce. Z chudoby se vypracoval až na jednoho z nejbohatších mužů planety (roku 1989 byl časopisem Forbes zařazen na 7. místo). Život tohoto zakladatele mezinárodní drogové sítě skončil během přestřelky na střeše jedné z kolumbijských čtvrtí.  

Fidel Castro jednou pronesl: „Můžeš vyběhnout s Američany, to jsou hlupáci. Můžeš vyběhnout se mnou, protože já vím, jaký jsi parchant. Ale nikdy nemůžeš vyběhnout s Kolumbijci. To jsou seriózní lidé."

Kdo je Pablo Escobar

Pablo Emilio Escobar Gaviria se narodil 1. prosince 1949. Dětství prožil v Medellínu, Kolumbii. Otec Abel byl farmář, jeho matka Hemilda se živila jako učitelka. Jeho kriminální historie započala již v raném věku. Ze začátku kradl náhrobky, pašoval cigarety. Escobarův cíl byl však jasný – stát se co nejdříve milionářem, a to za každou cenu.
Jako sedmadvacetiletý muž se oženil s teprve patnáctiletou dívkou, s níž měl dvě děti. Vždy vystupoval jako příkladný otec a manžel. Údajně se celý život rád obklopoval mladými dívkami a denně kouřil marihuanu. Kokainu se však nikdy nedotkl.

Řídil se heslem: Stříbro, nebo olovo. (Kdo se nedal podplatit, toho zabil).

Investice do kokainu

Pokud se rozhodnete investovat, ať už do čehokoliv, s návratností vašich investic ve výši 100 % zřejmě jen tak nebudete počítat. Možná byste tuto skutečnost považovali za malý zázrak. Ne však v případě Pabla Escobara. Ten se mohl pochlubit návratností až 20 000 %. Za každý investovaný dolar se mu vrátilo 200. Během své největší „slávy“ vydělával až milión dolarů denně.

 

 

Escobarův roční výdělek činil jednu miliardu dolarů

Jeho majetek jen tak někdo nepředčil. Podle jeho bratra Roberta Escobara v době, kdy jejich zisky dosahovaly závratných 20 miliard dolarů ročně, byli nuceni odepisovat až 10 % ze zmíněných peněz, neboť hrozilo, že by je sežraly krysy, byly by poškozeny vodou nebo by se zkrátka ztratily. Dokonce měsíčně byli schopni utratit 2500 dolarů za pouhé gumičky na peníze.

„Obchod s kokainem je jednoduchý - tu a tam někoho podplatíš a pak zaplatíš přátelskému bankéři, který ti ty peníze s radostí vrátí." Pablo Escobar

Tehdejší ráj Pabla Escobara nyní slouží pro uprchlíky a hrochy

V blízkosti kolumbijského města Puerto Triunfo měl vyrůst skrytý ráj (Hacienda Napoles), jenž se rozprostíral na 5 000 akrech. Pablo chtěl mít na něm kromě bazenů, také býčí arénu nebo soukromou zoo s hrochy, žirafami či slony. Mělo to být přepychové sídlo zbudované jen pro něj. Dnes je z něj však pouhá ruina. Sídlo zničili lidé hledající kokain či snad skryté peníze. Dnešními obyvateli jsou rodiny uprchlíků a na dvacet hrochů.

Podezřelý z bombardování světového obchodního centra

Roku 1993 bylo bombardováno SOC v New Yorku, při kterém zemřelo šest  lidí a na tisíc bylo zraněno. Jedním z hlavních podezřelých byl právě Escobar. Sice měl na kontě zabití prezidentského kandidáta Luise Carlose Galána či vyhrožování zabitím jednoho z potomků amerického prezidenta (údajně jednoho ze synů Bushe staršího), ale proč byl měl bombardovat právě SOC? Americkému velvyslanci v Kolumbii poslal ručně psaný dopis, že jej ze seznamu mohou vyloučit, neboť s útokem nemá nic společného. Kdyby tomu tak bylo, tak by už uvedl své požadavky.

Nechal si postavit svou vlastní čtvrť

Medellin je v Kolumbii druhým největším městem s 2,5 milióny obyvatel. Snad už na věky bude spojováno s kokainovým kartelem Pabla Escobara. Místní lidé jej oslovovali „don Pablo“ a představoval pro ně novodobého Robina Hooda. Vybudoval tam parky, fotbalová hřiště, potravinové programy. A dokonce na 450 domů pro ty nejchudší, kde nemuseli platit ani nájem ani daně. Jediným problémem této čtvrti bylo, že frustrovaní obyvatelé z jiných čtvrtí tam chodili prodávat drogy.

 

 

Hon na kokainového krále

Tím, že se stal hlavním dodavatelem kokainu do Spojených států (údajně to bylo 80 – 90 %), vytvořil si celou řadu nepřátel. Šli po něm Američané i Kolumbijci. Escobar tušil, že se smyčka kolem něj utahuje. A tak se domluvil s místními úřady, že se na pět let zavře do vězení. Nechal si vystavět svou vlastní celu. Řada lidí jej však vídala během jeho „vězeňského pobytu“ ve městě či na nákupech. Poté, co vyplynulo na povrch tato skutečnost, se jej snažili přemístit do skutečného vězení. Escobarovi se však podařilo uniknout. Roku 1993 byl vypátrán a zastřelen během přestřelky. Kdo jej zabil, však nebylo nikdy vyjasněno. Jestli to bylo vlastní rukou, kolumbijskou policií či jedním z odstřelovačů jednotky Spojených států Delta Force. Na jeho pohřeb dorazilo na 25 tisíc lidí...

zdroj foto: foter.com/Abode of Chaos

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |