Omezovač rychlosti. Za tři roky by měl být v každém novém autě


Omezovač rychlosti. Za tři roky by měl být v každém novém autě

Zdroj: pixabay.com

Od roku 2022 by všechna nová auta měla mít povinně několik bezpečnostních prvků navíc. Jedním z těch, o kterém se vedou největší diskuze, je automatický omezovač rychlosti. Ten dohlédne na to, aby řidiči striktně dodržovali nařízenou maximální rychlost. Tato změna se dotkne každého, kdo usedne za volant. Nařízení o obecné bezpečnosti EU pro motorová vozidla navrhla Evropská komise loni v květnu a před nedávnem ji schválil Výbor pro vnitřní trh Evropského parlamentu

Evropský parlament rozhodl, že od roku 2022 musí být auta bezpečnější než dnes a že k tomu dopomůže systém automatického dodržování maximální povolené rychlosti. Společně s ním bude povinné, aby všechna nově vyrobená auta měla od tohoto roku také asistenta pro udržování jízdního pruhu, systém detekce únavy řidiče, couvací kamery a také přípravu pro kontrolu přítomnosti alkoholu v dechu řidiče. A to vše bude již v základní výbavě.

Jak vlastně omezovač rychlosti funguje? Oficiálně se systém jmenuje systém pro inteligentní přizpůsobení rychlosti. Systém pomocí videokamery ve voze, údajů o omezení rychlosti a GPS systému nenechá jet řidiče rychleji, než stanoví pravidla dopravního provozu a dopravní značky v daném místě. Pokud by se přesto řidič snažil zrychlit, tak systém automaticky omezí výkon motoru.

Některá moderní auta ho nabízí již dnes. Systém vozidla umí řidiče upozornit na to, že překračuje rychlost a zároveň ukáže rychlost, která je platná pro daný úsek. To však evropským zastupitelům nestačí. Chtějí, aby systém zkrátka řidiči nedovolil překročit rychlost. Zpočátku zavádění tohoto opatření by mělo jít systém lehce vypnout, ale jen dočasně, aby si na to řidiči zvykli. Pak úřady systém zavedou povinně a jeho deaktivace nebude možná.

Podle doporučení Evropské unie by měl systém fungovat podobně jako bezpečnostní pásy. Pokud si je nezapnete, auto vás na to upozorňuje tak otravným způsobem, že se raději připoutáte. Omezovač rychlosti by fungoval podobně. Alespoň v první fázi. Bude vás akusticky upozorňovat na to, že jste překročil rychlost. Pokud nezpomalíte, v další fázi vám zkrátka ubere plyn.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |