Novak Djokovič - hvězda na kurtu i mimo něj


Novakovo vítězné gesto hovoří za vše
Novakovo vítězné gesto hovoří za vše

Djokovič je stále král. I po finále Australian Open. Bylo to nejdelší grandslamové finále historie (5 hodin a 53 minut). Světová tenisová jednička, Srb Novak Djoković, mohla slavit třetí vítězství na turnaji velké čtyřky po sobě a navázala tak na předchozí vítězství z Wimbledonu 2011 a US Open 2011. V pěti setech porazil svého největšího rivala a světovou tenisovou dvojku – Rafaela Nadala, rodáka z Mallorky. Pokud se Novakovi podaří letos vyhrát i na French Open, stane se prvním tenistou od dob Roda Lavera, jenž vyhrál všechny hlavní grandslamy za sebou. Na vyhlášení ankety Laureus v Londýně získal ocenění pro nejlepšího sportovce minulého roku.

Srbský tenista zažívá nejúspěšnější období ve své kariéře, které začalo výhrou ve finále na Australian Open 2011. S Nadalem se v minulém roce střetl celkem šestkrát a vždy odešel jako vítěz. Letošní porážka na Australian Open je tedy již sedmá v řadě pro španělského tenistu. AO vyhrál Novak v letech 2008, 2011 a 2012 (stal se čtvrtým tenistou po Matsi Vilanderovi, Andre Agassim a Rogeru Federerovi, který vyhrál tento turnaj třikrát).

Tenisové začátky

- tenis začal hrát ve čtyřech letech (už tehdy toužil stát se světovou jedničkou)
- v osmi letech se ho ujala Jelena Gencic (v současné době trénuje i Novakovy bratry), která prohlásila, že tak obrovský talent neviděla od doby Moniky Seles
- ve dvanácti letech odjel do Mnichova, kde navštěvoval téměř dva roky tenisovou školu Nikola Pilice, poté se vrátil zpátky do Bělehradu
- tenisu se věnuje na profesionální úrovní od roku 2003

Rodina a soukromý život

Rodiče, otec Srdjan a matka Dijana, vedou v Srbsku společnost, pod kterou spadají restaurace, tenisová akademie, obchody s oblečením, bary… Otec, strýc a teta byli profesionálními lyžaři (jeho otec byl také vynikající fotbalista). Srdjan Djoković toužil, aby Novak pokračoval v jeho šlépějích. Oba rodiče se věnovali lyžování, Novakovi bratři také hrají tenis. Jak sám řekl, mezi jeho největší koníčky patří učení se cizím jazykům – mluví srbsky, anglicky, německy a italsky. Je znám také napodobováním ostatních tenistů (na YouTube naleznete mnoho videí, na kterých imituje Rafaela Nadala, Marii Sharopovou, Andyho Roddicka…).
Se svou přítelkyní Jelenou Ristič tvoří pár již od roku 2005. Novak tvrdí, že od té doby se jeho forma zlepšuje. Jelena je mu vždy oporou na všech turnajích a následovala ho i do Londýna, kam se z rodného Srbska přestěhoval. A pak i do Monte Carla, kde bydlí dodnes.

Stručně

- narodil se v Bělehradu 22. května 1987
- má dva mladší bratry: Marko a Djordje
- strýc Goran vlastní v Bělehradě se svou rodinou restauraci Novak (otevřena v dubnu 2009)
- světová tenisová jednička od 4. července 2011
- na okruhu ATP vyhrál již 29 turnajů (jeden ve čtyřhře)
- trenér – bývalý slovenský tenista Marián Vajda
- přezdívky: Nole, Djoker, Nokia, Nox
- současné bydliště: Monte Carlo, Monaco
- vzor: Pete Sampras

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

to nejlepší video ze zápasů Novaka Djokoviče

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |