Nejrychlejší běžec bez nohou - Oscar Pistorius


Na jedné straně bojovník, jenž se dokázal poprat se svým handikapem. Stal se dokonce prvním člověkem s amputovanýma nohama, který se účastnil olympijských her. Na straně druhé obviněný ze zabití své přítelkyně. Kdo je Oscar Pistorius, který oslaví 22. listopadu 2014 své 28. narozeniny?

„Vyrůstal jsem v rodině, kde můj handikap nikdy nebyl žádný problém. Nikdy jsme o mém postižení nemluvili, bylo to zkrátka tabu. A to je přesně ta mentalita, kterou mám“, řekl pro CNN v roce 2012.

Tragické dětství

Tento sprinterský běžec se narodil v jihoafrickém Johannesburgu roku 1986. Na svět přišel bez lýtkových kostí. Obě nohy mu byly amputovány pod koleny ještě dříve, než dovršil jeden rok. Pochází z prominentní rodiny Henka a Sheily Pistoriusových spolu s dalšími dvěma sourozenci. Jeho dětství bylo provázeno tragédiemi. Rodiče se rozvedli, když mu bylo šest, kvůli tomu mezi ním a jeho otcem stále panují napjaté vztahy. V patnácti letech mu zemřela matka kvůli komplikacím způsobených během hysterektomie (chirurgické odstranění dělohy).

 

 

Sportovní začátky a první úspěchy

Již od raného dětství se věnoval sportu, chtěl být tím nejlepším. „Na učení jsem nikdy nebyl a tak jsem hledal něco, co by mě bavilo. Začal jsem se sportem již od útlého věku, moje matka nám vždy říkala, že sport není o tom být nejlepší, ale dát ze sebe to nejlepší.“
Jako dítě se věnoval vodnímu pólu, kriketu, tenisu, triatlonu nebo boxu. V šestnácti si při zápasu rugby rozbil koleno. Jako součást rehabilitace začal s běžeckou tratí. Po roce byl jeho čas na 100 metrů lepší než paralympijský světový rekord. Roku 2004 vybojoval své první zlato na paralympijských hrách v Aténách na 200 metrů (později k němu přidal i bronz na 100 metrů). Na hrách v Pekingu dokonce získal tři zlata na 100, 200 a 400 metrů. Z paralympijských her v Londýně si připsal dvě zlata a jedno stříbro.
Oscarova kariéra poprvé utrpěla v roce 2009, kdy prodělal vážné zranění hlavy při nehodě na lodi. Zotavoval se téměř osm týdnů, bylo to také poprvé po pěti letech, kdy nezaznamenal žádný osobní rekord. Na paralympijských hrách v Londýně vedl jako vlajkonoš jihoafrický tým. I přesto, že byl favoritem na 200 metrů, zažil tvrdou porážku ve finále. Během posledního závodu na 400 metrů se však dokázal sebrat a vyběhl si nový paralympijský rekord a také zlatou medaili. Sám tento moment popsal na svých stránkách jako „splněný sen“.
Pistorius se stal jedním z nejznámějších sportovců světa. Objevil se na obálce časopisu GQ Style pod titulkem „Muž budoucnosti“. Magazínem People byl jmenován nejvíce sexy mužem planety pro rok 2012.

 

 

Agresivní a majetnický žárlivec?

Co se skutečně stalo na svatého Valentýna roku 2013, kdy zemřela jeho přítelkyně Reeva Steenkamp, ví jen on sám. Kriminální psycholog Jonathan Scholtz vyvrátil jakoukoliv agresi či násilí v jeho osobnosti.
Bývalá přítelkyně Samantha Taylor však tvrdí opak. Oscara poznala jako velmi okouzlujícího a šarmantního muže. Jak uvedla pro ABC News, Pistorius později ukázal svou odvrácenou tvář. Dokázal se naštvat pro maličkosti, kontroloval ji zprávy v mobilu, chtěl znát o každém jejím kroku. Podle Samanthy měl vášeň pro zbraně. V jeho výpovědi jí neseděly některé skutečnosti. Jak sama uvedla, Oscar nikdy nespal zcela potmě, neboť se bál zlodějů a přepadení. Proto nesouhlasí s jeho tvrzením, že zastřelil svou přítelkyni, protože byla naprostá tma a nic neviděl.
Jak sama uvedla, Pistorius byl podle ní až příliš emocionální. Viděla jej brečet mnohokrát. Jejich vztah nebyl nijak snadný a prošel několika krizemi. Sama si myslí, že mohla být na místě zastřelené Reeva ona sama.

 

 

Několik faktů o Oscaru Pistoriusovi:

• narodil se bez lýtkových kostí, kvůli tomu jeho rodiče museli podstoupit těžké rozhodnutí a souhlasit s amputací
• jeho handikap jej neodradil od sportu, ba právě naopak
• v 16 letech poprvé objevil běžeckou trať
• roku 2012 se účastnil Olympijských her v Londýně, i když se mu nepodařilo postoupit do finále, stal se prvním mužem s amputovanýma nohama, jenž se účastnil těchto her

 

zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: celebrity | modelky

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |