Muži, kteří trpí migrénami, mohou mít vyšší hladinu estrogenu


Výzkumníci nedávné studie tvrdí, že hladina estrogenu, ženského hormonu, může hrát podstatnou roli v tom, proč řada žen trpí migrénovými bolestmi hlavy a proč jsou k nim náchylnější i někteří muži.

Postižena je až jedna miliarda lidí

Pokud vy nebo někdo z vašich blízkých, trpí migrénami, víte, že jsou mnohem víc než jen běžné bolesti hlavy. Migrény mohou zahrnovat bolestivé pulsování, citlivost na světlo, nevolnost a rozmazané vidění.

Zatímco závažnost a symptomy se liší, migréna je závažné onemocnění postihující asi jednu miliardu lidí po celém světě.

Nová studie přišla se zajímavým zjištěním

Zatímco ženy mají dvakrát vyšší pravděpodobnost než muži, že budou trpět migrénami, nový výzkum naznačuje, že zvýšené hladiny estrogenu, ženského pohlavního hormonu, mohou hrát roli v tom, proč někteří muži také trpí častými migrénami.

Dr. W. P. J. van Oosterhout z Neurologického oddělení Leiden Univerzity v Nizozemsku a autor studie uvedl, že předchozí výzkum ukazuje, že hladiny estrogenu mohou ovlivnit výskyt a závažnost ženských migrén.

Nová studie se však zabývá přehlédnutou částí výzkumu: zda pohlavní hormony také ovlivňují migrénu u mužů. „Náš výzkum ukázal zvýšené hladiny estrogenu u mužů s migrénou, stejně jako příznaky nižší hladiny testosteronu,“ uvedl van Oosterhout v tiskovém prohlášení.

Průběh výzkumu

Výzkumníci studovali 17 mužů s průměrným věkem 47 let, u kterých se vyskytovala migréna asi třikrát za měsíc. Porovnávali je s 22 muži bez migrény.

Testovali jejich krev na testosteron a estradiol – estrogen a primární ženský pohlavní hormon. Vědci došli k závěru, že muži s migrénou mají vyšší hladinu estrogenu. Hladiny testosteronu byly naopak pro obě skupiny podobné.

Dr. Amaal J. Starling, odborníce na migrénu působící na klinice Mayo ve Phoenixu, označila tuto studii za „velmi zajímavou.“ Vzhledem k tomu, že migréna typicky postihuje lidi v nejaktivnějších letech, je důležité tuto oblast co nejvíce prozkoumat.

„Většina mých pacientů jsou ženy. Stále častěji se však setkávám s muži trpícími migrénami,“ uvedla pro Healthline.

Uvidíme, jaké výsledky přinesou další studie na toto téma.

zdroj foto: pixabay.com

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |