Kam to jedeš? Proč neblikáš? Kre..ne! Zkuste zvládnout vztek za volantem


Kam to jedeš? Proč neblikáš? Kre..ne! Zkuste zvládnout vztek za volantem

Zdroj: flickr.com

Sedíte v autě, spěcháte do práce nebo na rande a před vámi kolona jak blázen. A neschopní řidiči neumějí zipovat. Mlátíte vztekle do volantu a z úst vám lítají nadávky, které tady ani nemůžeme publikovat. Přitom normálně jste poměrně mírumilovný člověk, agresivní nestvůra se z vás stává jen za volantem. Pozor na to. Vztek rovná se stres a ten vám neprospěje. Máme pro vás několik tipů, jak zůstat v klidu a cestu zvládnout i po pražské magistrále v dopravní špičce.

Na našich silnicích je agrese čím dál víc. Roste úměrně s počtem aut a řidiči jsou čím dál víc vytočení. Navíc agrese plodí zas jen agresi. Pokud jste v klidu a začne na vás netrpělivě najíždět nějaký magor, naštvete se také. A nemusí zůstat jen u troubení, blikání či zdvižených prostředníků. Scénku, kdy vytočený řidič vyskočí z auta a sápe se na dalšího jen proto, že mu třeba včas neuhnul z pruhu, nejsou vůbec výjimkou.

Pokud se vám často stává, že se na cestách zaseknete kvůli nečekaným dopravním zácpám, možná byste měli vyrážet s větším předstihem. Zkuste také ztlumit hudbu, ta hlasitá vás akorát vybudí. Odborníci pak doporučují pustit si audio knihu, mít po ruce antistresový míček nebo zhluboka dýchat, což by mělo pomoci dostat se do méně emocionálního stavu. Pouhé uvědomění si svého stresu může pomoci zabránit eskalaci.

I když nemůžete předvídat, kdy vás někdo za volantem opravdu naštve, můžete své reakce vycvičit. Ať už jste ten, co ustavičně nadává a řve ze svého vozu na jiné řidiče, nebo profesionální vytrubovač a odborník přes agresivní „znakovou řeč“, všechny tyto fyzické projevy jsou vyvolány narušením a ohrožením vašeho prostoru (jako řidiče). Pokud k něčemu takovému dojde, nesnažte se vyhledávat oční kontakt s druhým řidičem, abyste mu mohli posunky sdělit, jaký je to deb*l. Soustřeďte se na vlastní jízdu, zhluboka se nadechněte a ukažte, že jste mnohem lepší řidič, než je on. Stejně si většinou moc nepomůžete.

Lidé jsou ze své podstaty sobečtí jezdci. Zajímá nás pouze to, kam jedeme a jak se tam dostaneme nejrychleji. Ale zkusme být trochu empatičtí. Může se totiž stát, že řidič, který vás naštval, chvátá za svou rodící ženou do nemocnice nebo má jinou rodinnou pohotovost nebo jede pozdě na letiště.

Pokud na vás předchozí rady neúčinkují, nejspíš máte potíže s ovládáním svého vzteku a agrese i v jiných oblastech svého života. Proto by bylo dobré, zkusit si najít odborníka, který by s vámi tento problém patřičně rozklíčoval. Duševní zdraví máte jen jedno, stejně jako to fyzické. A je mnohem jednodušší, snažit se ovládnout svůj vztek, než se třeba dostat do vězení za ublížení na zdraví. A věřte tomu, že na silnici se vždycky objeví někdo, kdo bude vaši trpělivost zkoušet. Ale v naprosté většině to skutečně nedělá úmyslně a nemyslí to osobně.

Zdroj: lui.cz

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |