Jaký vliv má vaše příjmení nejen na vaše vztahy


Větší, než si myslíte. To, jak se jmenujete, ovlivňuje například, kolik přátel si najdete ve škole, jak se vám bude dařit na univerzitě, na jaké pracovní pozici se uplatníte, nebo vaše šance v online randění.

Vaše jméno je významné z hlediska vaší identity - co si myslíte o sobě a co si ostatní myslí o vás. Nicméně, je to daleko složitější, protože to, co si myslíte o sobě, je ovlivněno tím, co si ostatní myslí o vás. A co si ostatní myslí o vás, je ovlivněno tím, co si myslíte o sobě!

K čemu vás předurčuje vaše příjmení?

V řadě oborech naleznete lidi, kteří se perfektně hodí se svým jménem na danou pozici. Psychologové tomuto jevu říkají „nomen omen”. Pro příklad uveďme jednu rozsáhlou psychologickou studii provedenou v Německu na téměř čtvrt miliónu lidech. Ta ukázala, že lidé s ušlechtile znějícím příjmením jako Kaiser (císař), König (král) nebo Fürst (kníže) měli daleko větší šanci získat vyšší pozici v práci, než ti, jejichž příjmení odkazovala na běžné profese, jako Koch (kuchař) nebo Bauer (sedlák).

Lze vaše příjmení snadno vyslovit?

Další studie odhalila, že lidé se snadno vyslovitelným příjmením bývají hodnoceni daleko pozitivněji. Tito lidé bývají také úspěšnější v práci a ve společnosti. Například právníci s jednoduše vyslovitelnými jmény se nacházejí na vyšších pozicích ve svých advokátních kancelářích.

S čím je vaše příjmení spojováno?

Je vaše příjmení spojeno s nějakou kontroverzní osobou? Slyšeli jste například o Berniem Madoffovi? Tento investiční bankéř z Wall Street podvedl své investory o více než 50 miliard dolarů. Toto příjmení se stalo natolik „toxické“, že si jej jeho příbuzní byli nuceni změnit.

To, jak se jmenujete, tak může ovlivnit celý váš život.

P. S.: Pokud se na vás vaši rodiče pořádně „vyřádili“, co se týče jména, za sto korun si jej v ČR můžete nechat bez obav změnit.

zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |