Hvězdní herci - kaskadéři


Harold Lloyd v jedné z nejznámějších scén
Harold Lloyd v jedné z nejznámějších scén

Zdroj: wikipedia.org

Možná i vy patříte mezi obdivovatele akčních filmů, ve kterých hlavní hrdinové skáčou přes ulici ze střechy jednoho domu na druhý, padají z výšky na zem, metají kotrmelce na jedoucích dopravních prostředcích a provádějí další obdivuhodné kousky, při kterých se tají dech. Jste nadšeni, ale je vám jasné, že tu akční scénu nepředváděl herec, ale kaskadér. Ne vždy je to ale tak - jsou herci, kteří záskok kaskadéra nepotřebují nebo nepotřebovali. Pojďme si představit tři nejznámější.

Harold Lloyd - hrdina němého filmu

Začneme v minulosti. V éře němého filmu nebyla o kaskadérské kousky nouze, ale ne vždy se kaskadéři dostali ke slovu. Triky v té době ještě nebyly na pořadu dne a tak řada známých herců často nasazovala své vlastní životy pro přízeň publika. Klasickou ukázkou je Harold Lloyd visící na hodinách mrakodrapu ve filmu O patro výš (Safety Last!). Scéna se natáčela sice "jen" na desetimetrové budově, ale stejně na hodinách visel opravdu Lloyd. Tento herec, který se dožil spokojených 78 let, natáčel spoustu odvážných scén a vše "ustál" víceméně bez šrámu. Jediné opravdu vážné zranění utrpěl již v roce 1919, kdy při natáčení jednoho filmu přišel při výbuchu o dva prsty. Při natáčení pak nosil speciální rukavici.

Jean Paul Belmondo - šarmantní Francouz s kuráží

Z éry němého filmu se přesuneme do poloviny 60. let minulého století. To začala ve velkém zářit hvězda Jean-Paula Belmonda. Tento francouzský herec také patřil k těm, kteří se nebáli do některých odvážných scén nasadit svoji vlastní kůži. Houpání na liánách či šplhání na provazových žebřících zavěšených na letící vrtulník patří již k filmové klasice. Belmondo ovšem ovládal i odvážné automobilové triky. Od nebezpečnějších kousků upustil až po natáčení filmu Bezva finta, kdy dostal jeřábovým hákem do hlavy.

Jackie Chan - asijská hvězda se bolesti nebojí

Absolutní špičku v tomto směru však představuje Jackie Chan. Tato asijská filmová star (mimochodem v Asii je uznávaný i jako zpěvák), byla pro nebezpečné kousky doslova předurčena. Chan ovládá bojové umění a exceloval také v akrobacii. A především - začínal jako filmový kaskadér. Při riskantních scénách se objevil ve filmech Bruce Lee. V 70. letech pak začal kariéru i jako herec. Jenomže zatímco Belmondovi a Lloydovi se úrazy prakticky vyhýbaly, Chan takové štěstí neměl. V jeho těle je jen minimum kostí, které nebyly zlomeny a z natáčení řady filmů si odnesl vážná zranění. Při točení Božské relikvie se pod ním zlomila větev a má díru v lebce. Scéna z Police Story, při které sjede několik desítek metrů dlouhý stožár, skončila popálením kůže na rukách a tak tvrdým nárazem na zem, že byl hospitalizován na řadu dní v nemocnici.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: film | adrenalin

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |