Dva domovy, jeden pár: Žít odděleně i v dlouhodobých vztazích je stále populárnější


Nedávno vzbudila rozruch herečka Gwyneth Paltrow tím, že se až po roce od svatby s Bradem Falchuckem rozhodla přestěhovat do společné domácnosti. Možná vám to bude připadat zvláštní, toto oddělené soužití je však běžnější, než si vůbec myslíte.

Oddělené bydlení je populární především mezi staršími páry a generací mileniálů. Psycholožka Sharon Hyman dodává, že tato praxe je velmi běžná, jen se o ní v minulosti příliš nemluvilo. „Naštěstí se tato situace mění a lidé jsou daleko otevřenější. Je důležité najít to pravé pro vás, co vám nejvíce vyhovuje, a nenechat si diktovat život tím, co považuje společnost za normální.“

 

Proč chtějí páry žít odděleně?

Obecně řečeno, čím mladší jste, tím méně peněz máte. Z toho důvodu se řada mladých párů stěhuje do společné domácnosti. Placení jednoho nájmu namísto dvou jim dává jistou finanční volnost.

U starších párů je hlavním důvodem pro oddělené domácnosti nezávislost. Většina z nich již byla v manželství, má děti, které mají svůj život. Již se nechtějí vzdát své nezávislosti a volného času, ale ani nemají energii, aby začínali od začátku. Jaký je největší rozdíl mezi mladými a staršími páry? Ty mladší sní o společné domácnosti, naopak ty starší to už v plánu nemají.

Podle Hyman preferují některé páry žít odděleně také kvůli svým dětem z předchozích vztahů: „Mnoho odborníků se shoduje na tom, že tato situace může být daleko prospěšnější pro všechny strany. Nemluvě o tom, že někdy se lidé rozcházejí ve společných plánech, životním stylu či představě o čistotě doma. Těmto problémům se dá snadno vyhnout díky odděleným domácnostem.“

 

Jaké jsou výhody života v oddělených domácnostech

Nezávislost je bezpochyby největší výhodou těchto vztahů. Můžete si užívat čas jen sami pro sebe, ale také intimitu s partnerem.

Další výhodou je méně hádek a konfliktů, ke kterým dochází při společném bydlení. Pokud se již partneři pohádají, poté každý může odejít do svého bytu, což jim dá prostor o věcech více přemýšlet a vyvarovat se unáhleným rozhodnutím. Kromě toho si jsou partneři vzácnější a o to víc se snaží užít si společné chvilky. V podstatě zde existuje vyšší pravděpodobnost, že si společné okamžiky budou chtít více užít a vynaloží pro to větší úsilí.

Další výhodou je také snadnější rozchod. Možná vám to nebude znít příliš romanticky, ale je to tak. Jestliže nesdílíte společnou domácnost, bude mnohem snazší ukončit vztah pro obě strany.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |