Bolest varlat byste neměli podcenit


S problémy s bolestivými nebo oteklými varlaty se v životě minimálně jednou setká snad každý muž. Bolest varlat je příznak, který by rozhodně neměl být podceňován. Většinou se jedná o neškodné a banální stavy, které jsou prostě jen doprovázeny bolestí (např. těsné slipy nebo kalhoty). Je ovšem nutné si uvědomit, že ne vždy bolest nemůže ve skutečnosti vycházet z jiné části těla a mít příčinu jinde. S jakoukoliv bolestí varlat byste měli navštívit urologa.

Jaké mohou být příčiny bolesti varlat?

 

Zásah při sportu či jiné aktivitě

Úder do této choulostivé oblasti je doprovázen prudkou bolestí. Může se vyskytnout i nevolnost a zvracení. Většinou nejde o nic závažného a bolest odezní sama.

Tumory

Nejnebezpečnější příčinou bolesti jsou tumory různého typu. Nádory je velice těžké rozpoznat, protože většina z nich pacienta vůbec nebolí a na tumor se přichází až při samovyšetření. Může se jednat o různé typy rakoviny, jako například rakovina prostaty nebo varlat.

Torze (čili otočení) varlat

V tomto případě dojde k zaškrcení cév, kdy po určité době, pokud se problém neřeší, dochází k poškození varlete, které může být nevratné. Ve většině případů je nutný chirurgický zákrok. Pouze včasný operační zásah může tkáň varlete zachránit.

Různé záněty

Infekční záněty postihují zejména tkáň nadvarlete. Bolest bývá doprovázená zvýšenou teplotou. Léčba zahrnuje především podání vhodných antibiotik. Vyskytuje se vzácně také zánět, který postihuje přímo tkáň varlete. Jedná se o příušnice. Většina mužů je proti nim dnes už očkovaná.

Samovyšetření varlat

Zachytit včas nádor je jednodušší, pokud muži provádí samovyšetření. Jedná se o jednoduchou metodu, která vyžaduje jistý cvik, ale není nijak složitá a nevyžaduje zvláštní vzdělání. Samovyšetření varlat je ideální provádět po teplé koupeli nebo sprše. Nejdříve si dobře prohlédněte šourek, jestli jsou na něm nějaké změny kůže, jestli nepoznáte změnu velikosti a objemu. Následně si vyšetřete prohmatáním každé varle zvlášť. Ukazováky a prostředníky obou rukou podsuňte pod varle. Velmi jemně rolovacím pohybem vyšetřujte mezi palci a ostatními prsty tkáň varlete a zaměřte se na jakékoliv hrbolky, nepravidelnosti povrchu či zatuhnutí. Zjistíte-li jakékoliv nepřirozenosti na varleti, na ni nečekejte a co nejdříve se objednejte k urologovi.
Další podrobnosti a detailnější návod k samovyšetření varlat přináší náš samostatný článek.

Zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |