Život profesionálního cestovatele aneb Co obnáší „práce snů“?


Milujete cestování? A co kdyby vám někdo hradil všechny vaše cesty a mohli byste cestovat po celém světě? Tak přesně to se stalo Michalu Gálikovi, rodákovi z Košic, který vyhrál konkurz na „práci snů“. Měnili byste s ním?

Unikátní videa

Michal získal vysněnou práci po dobu jednoho roku, během kterého jezdí po světě a natáčí 360stupňová videa pro brněnskou společnost Sygic Travel provozující aplikaci na plánování dovolených. Jedná se o minutové videozáběry z nejvýznamnějších turistických míst z celého světa.

Jak vypadá den profesionálního cestovatele

„Ráno vstanu, posnídám, vezmu kameru, foťák a stativ a vyrazím do města. Většinou mám v ten den připravený okruh míst, která chci natočit. Na památkách se zbytečně nezdržuji, jedině tehdy, pokud musím vystát řadu na vstupenku.“ Večery Michal tráví úpravou fotografií, videí a přípravou na další den. Jak sám říká, jedná se o značně vyčerpávající práci, za kterou je sice nesmírně vděčný, ale déle než jeden rok by ji dělat nechtěl. Co však na této práci oceňuje, je to, že nežije ve stereotypu, který doslova ubíjí řadu lidí.

Které země jej nejvíce nadchnuly a kam se vyloženě nehrne

„Nejvíce mě uchvátila Kambodža. Osobně jsou mi totiž bližší rozvojové a chudší země než západní svět. Kambodža má úžasné historické bohatství v podobě krásného chrámového komplexu Angkor Wat. Fascinovali mě i její obyvatelé, kteří jsou i přes těžkou nedávnou historii velmi usměvaví a otevření.“ K jeho oblíbeným zemím se také řadí Indonésie. Rád ochutnává místní kuchyně. Již měl možnost vyzkoušet škorpiony, vařenou tarantuli nebo hady.

Jak sám říká, miluje hlavně přírodu, takže jej příliš nelákají světové metropole, i když i tam je řada zajímavých věcí k vidění.

Co jej nejvíce zaráží na současném turismu?

„Je pro mě nepochopitelné a jsme zmatený z toho, proč lidé jen vyskočí z autobusu a nafotí selfie. Už není důležité vychutnat si atmosféru místa, ale získat trofej v podobě fotky,“ uvedl Gálik.

Cestování vás obohatí po všech stránkách. Podle Michala člověk, který cestuje, má neposkvrněný obraz světa a uvědomuje si skutečné problémy, kterých se stává na cestách svědkem. „Když se vrátím po delší době z cest domů, tak mám úplně nové mentální nastavení a pozitivnější přemýšlení.“ Michal kromě Evropy zavítá do Tel Avivu, Dubaje, Bangkoku, Kuala Lumpur, Singapuru, Austrálie nebo Spojených států.

Zaujala vás práce profesionálního cestovatele? 

zdroj foto: onlinebiznis.sk

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |