MENU - zobrazit / skrýt

Zapomeň na fitko, posiluj doma


Posilování doma se stává stále populárnější alternativou k tradičním posilovnám, zejména pro ty, kteří chtějí začít pracovat na své fyzické kondici. Tento článek je určen pro všechny, kteří chtějí zahájit svou cestu k lepší formě z pohodlí domova. Nabízí začátečníkům praktické tipy pro efektivní domácí posilování bez potřeby drahého vybavení.

Pět základních posilovacích cviků bez nářadí

Dřepy: Výborný cvik pro posílení nohou a hýždí. Postavte se s nohama na šířku ramen, držte záda rovně a pomalu se posaďte, jako byste sedali na židli. Pro začátečníky se doporučuje 3 sady po 15 opakováních.

Sedy-lehy: Posilují hlavně břišní svaly. Lehněte si na záda, ruce za hlavou, a střídavě dotýkejte pravým loktem levého kolena a naopak. Doporučená dávka je 3 sady po 12 opakováních na každou stranu.

Kliky: Efektivní pro posílení hrudníku, ramen a tricepsu. Začněte v poloze lehu na zemi, ruce pod rameny a zvedněte tělo nahoru, udržujte rovnou linii. Doporučujeme 3 sady po 10 opakováních.

Plank: Skvělý pro posílení středu těla. Držte tělo rovně v podporu na předloktí a špičkách nohou. Začněte s 30 sekundami a postupně prodlužujte.

Výpady: Posilují nohy a zadeček. Kroky vpřed s jednou nohou, druhé koleno k zemi. 3 sady po 10 opakováních na nohu.

Využití běžného vybavení v domácnosti

1. Láhve s vodou: Místo činek. Cvičte například bicepsový zdvih nebo ramenní press.

2. Židle - Tricepsový klik:

  • Jak na to: Umístěte židli proti stěně, aby se neposouvala. Sedněte na židli a položte dlaně na okraj tak, aby prsty směřovaly dolů po stranách. Posuňte zadek od židle, nohy před sebou na zemi, ohnuté v kolenou nebo pro větší výzvu natažené.

  • Provedení: Pomalu se spouštějte dolů, ohýbajíc prsty směrem k podlaze, dokud ramena nejsou v úrovni s lokty (nebo mírně níže), poté se zvedněte zpět nahoru. Držte tělo blízko židle.

  • Svalová skupina: Tento cvik zaměřuje tricepsy, ale také zapojuje ramena a část horního těla. Držte lokty blízko těla, aby byl cvik efektivnější a bezpečnější.

Názorné ukázky posilování s židlí např. zde

3. Ručník:

  • Jak na to: Použijte robustní ručník nebo osušku. Držte oběma rukama na jeho koncích a napněte jej před sebou nebo nad hlavou, v závislosti na cviku.

  • Provedení:

    • Pro ramena: Napněte ručník před sebou, držte ruce rovné a poté tahem ručníku do stran pracujte proti jeho odporu.

    • Pro hrudník: Držte ručník za oba konce nad hlavou a tahem dolů zapojte svaly hrudníku, stále pracujte proti odporu ručníku.

  • Svalová skupina: Závisí na variantě cviku. Může být zaměřeno na ramena, hrudník nebo i na záda. Držte svaly napnuté pro maximální efekt cviku.

Delší video s ukázkami, jak můžete doma využít ručník pro posilování

4. Schody: Skvělé pro kardio cvičení jako jsou výběhy na schody nebo step-ups.

5. Knihy: Můžou sloužit jako závaží pro různé cviky, například pro posílení zápěstí.

Možná rizika posilování v domácnosti a jak jim předcházet

Posilování v domácím prostředí může přinášet specifická rizika, kterým je třeba se vyhnout pro zajištění bezpečného a efektivního tréninku. Při používání domácího vybavení jako improvizovaných cvičebních pomůcek je klíčové zajistit, že jsou dostatečně stabilní a pevné. Například při použití židle se ujistěte, že židle je stabilní a neklouže nebo neujíždí.
Věnujte pozornost dostatečnému prostoru okolo sebe. Při cvičení se ujistěte, že kolem vás nejsou žádné předměty, které by mohly být poškozeny nebo způsobit úraz.
Pokud používáte těžší předměty nebo předměty s ostrými hranami, použijte podložku nebo jinou ochranu, aby při případném pádu nedošlo k poškození podlahy.

Podceňovat nelze ani zdravotní rizika. Naopak - nesprávné provedení cviků může vést k zranění. Věnujte zvláštní pozornost správné formě a technice, zejména u cviků, které jsou pro vás nové. Začátečníci by měli zvýšiovat intenzitu a zátěž postupně, aby se vyhnuli nadměrnému zatížení svalů a kloubů. Poslouchejte své tělo. Při pocitu bolesti nebo nepohodlí snižte intenzitu nebo přestávku. Přetížení může vést k dlouhodobým zraněním. Nezapomínejte na rozcvičku a protažení před cvičením. Pomáhá připravit svaly na zátěž a snižuje riziko svalových křečí a zranění.

Vždy mějte na paměti, že i při domácím posilování je důležité dodržovat zásady bezpečnosti a zdravého rozumu. Při jakýchkoli pochybnostech nebo v případě zdravotních problémů je vždy nejlepší poradit se s lékařem nebo odborným trenérem.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE