Warren Buffett – jeden z nejúspěšnějších investorů všech dob


Magazín Forbes jej pravidelně umisťuje mezi nejbohatší muže planety (v současnosti je jeho jmění odhadováno na 45,7 miliard dolarů). V roce 2007 jej časopis Time uvedl na seznam 100 nejvlivnějších lidí světa. Věštec z Omahy nebo Zázrak z Omahy, jak se tomuto americkému investorovi a podnikateli přezdívá, dosáhl svého jmění investováním na kapitálovém trhu. Jeho investiční počínání sledují miliony příznivců po celém světě. 30. srpna oslaví Warren Buffett již 82. narozeniny.

Investoři by rádi znali tajemství jeho úspěchu – jak se stal jedním z nejbohatších mužů světa a žijící legendou. Warren Buffett však nedává často cenné rady. Ostatně proč by měl, že? Čas od času se však jeho investiční principy objeví v ročních zprávách pro akcionáře Berkshire Hathaway nebo v médiích.

„Pravidlo číslo jedna je nikdy nepřijít o peníze. Pravidlo číslo dvě je nikdy nezapomenout pravidlo číslo jedna.“
Warren Buffett

Investiční talent již od raného dětství

Narodil se v americkém státě Nebraska (Omaha). Již v šesti letech začal prodávat plechovky s Coca Colou - nakoupil balení šesti plechovek za 25 centů, každou plechovku následně prodal za 5 centů. V jedenácti letech si koupil své první tři akcie společnosti Cities Service Preferred, jednu za 38 dolarů. Nakonec každou prodal za 40 dolarů, ty však brzy na to vystoupaly na 200 dolarů za kus, čímž dostal svou první lekci v investování, která jej naučila trpělivosti. Ve čtrnácti letech za 1 200 dolarů koupil 40 akrů zemědělské půdy v rodné Nebrasce, aby ji následně pronajal místním farmářům. Kamarádi a známí o něm prohlašovali, že už jako malý byl matematický génius, byl schopen si například pamatovat počet obyvatel všech americký států včetně velkých měst. V roce 1942 se s rodinou přestěhoval do Fredricksburgu ve státě Virginia. Navštěvoval střední školu ve Washingtonu D. C., kde přemýšlel o dalších investicích. Se svým kamarádem koupil jeden hrací automat za 25 dolarů, který instalovali ve městě. Po nějakém čase si mohli dovolit koupit ze zisku další dva stroje (později je prodali War Veteran za 1 200 dolarů).


Osudové setkání, jež ovlivnilo jeho kariéru

V 16 letech se zapsal na univerzitu v Pensylvánii, po dvou letech však přestoupil na Nebraskou univerzitu, kde získal v roce 1950 bakalářský titul. Po přečtení knihy The Intelligent Investor od Benjamina Grahama (1894-1976) se rozhodl studovat na Kolumbijské univerzitě v navazujícím studiu pod jeho vedením (předtím se neúspěšně hlásil na obchodní fakultu na Harvardu). Buffett navázal bližší vztah s Grahamem, který mu věnoval dostatek času a také svých poznatků. Tato spolupráce mezi bývalým profesorem a studentem vedla k tomu, že Buffett začal pracovat v Grahamově firmě Graham-Newman Corporation jako bezpečností analytik v letech 1954-1956 (jeho plat činil v té době 12 tisíc dolarů ročně).

„Rozumný investor by měl ignorovat trendy, které vládnou na Wall Streetu, a raději se pídit po akciích, které se obchodují hluboko pod jejich skutečnou hodnotou.“
Benjamin Graham

Berkshire Hathaway

Roku 1962 začal investovat do tehdejší textilní firmy Berkshire Hathaway. Následně nad ní v roce 1965 převzal kontrolu a kompletně ji přebudoval. Vytvořil z ní investiční kapitálovou společnost kontrolující pojišťovací, letecké, potravinářské a další firmy (např.: Coca-Cola, American Express, vydavatelství prestižního deníku Washington Post, Gilette). Akcie společnosti vystoupaly z nuly až na 150 tisíc dolarů za jedinou akcii. V jednu dobu se akcie společnosti kupovaly pouze jako exkluzivní vstupenka na Valnou hromadu akcionářů, kde každoročně Warren Buffett přednášel svou řeč a představoval hospodářské výsledky firmy. 31. května 2012 byla společnost oceněna na 75,3 miliardy dolarů.


Úspěch s American Express

Skvělým příkladem jeho úspěšných strategických tahů byla například společnost American Express, která podle Wall Streetu měla brzy skončit. Buffett si však všiml, že řada lidí stále používá platební karty této firmy bez ohledu na pokles hodnoty akcií. Nakoupil proto pět procent akcií, které se mu v následujících letech zhodnotily až o 400 procent.


Manželský trojúhelník

Warren si vzal za ženu dávnou rodinnou přítelkyni Susan Thompsonovou (1931-2004), se kterou má celkem tři děti – Susie, Howarda a Petera. V rodné Omaze koupil jednopatrový domek, kam se přestěhoval s celou rodinou. V něm žije dodnes. Věčně zaměstnaný Warren však zanedbával svou choť. Ta se tedy vrátila ke své původní kariéře kabaretní zpěvačky a odstěhovala se do San Franciska. Manželé se však oficiálně nikdy nerozvedli. Susan se déle nemohla dívat na svého nešťastného muže. Seznámila jej tedy s lotyšskou servírkou Astrid Menksovou, která se záhy nastěhovala do milionářova sídla. Vánoční pohlednice od té doby chodily vždy s podpisy "Warren, Susan a Astrid". Tato trojice žila pod jednou střechou až do roku 2004, kdy zemřela Warrenova manželka Susan.

• jeho oblíbeným pitím je Coca Cola s příchutí Cherry
• bydlí stále v témže domě v Nebrasce, jenž pořídil za 30 tisíc dolarů
• je znám pro svoji střídmost a skromnost
• v červnu 2006 prohlásil, že 85 procent svého majetku odkáže nadaci Billa a Melindy Gatesovi
• v roce 2008 se objevil v žebříčku nejbohatších lidí světa na prvním místě se jměním 62 miliard dolarů

„Warren Buffett čte názory analytiků, jenom když v novinách nejsou žádné jiné vtipy.“
Warren Buffett
 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: celebrity | luxus


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |