Vědci potvrzují: Smartphony skutečně ničí náš společenský život


Nedávný výzkum přišel se zjištěním, že chytré telefony mají neblahý vliv na naše osobní interakce. Jak probíhala studie a k jakým dalším výsledkům dospěla? 

Bez mobilu ani ránu

Jak probíhá klasický oběd u vás doma? Všichni členové mají v jedné ruce vidličku a v druhé telefon? Studie Pew z roku 2015 uvedla, že nejste jediní a skutečně se jedná o klasický scénář. V tomto výzkumu 90 % majitelů mobilních telefonů použilo svůj mobil během své poslední společenské aktivity.

Ryan Dwyer z University of British Columbia se podrobněji zaměřil na tento zlozvyk. „V posledních deseti letech chytré telefony změnily náš způsob života, neboť jsme neustále online. Chtěli jsme vědět, zda to může mít dopad na naše společenské interakce. Například moje rodina často stráví prázdniny, během kterých hromadně bereme naše mobily a ponořujeme se do našeho virtuálního světa. Je na tom něco špatného?“

Mobily nás rozptylují

Dwyer vedl dvě studie a publikoval výsledky v odborném časopise Journal of Experimental Social Psychology. První studie se zúčastnilo 300 účastníků, kteří byli rozděleni do dvou skupin. Ty byly následně poslány do restaurace spolu s jejich rodinnými příslušníky. První skupina položila své telefony na stůl. Druhá skupina je nechala ze svého dosahu.

Účastníci poté vyplnili dotazník hodnotící jejich pocity během jídla. Odpovědi ukázaly, že lidé byli daleko více rozptýlení, když měli mobily na svém stole.

Druhá studie zahrnovala 123 účastníků, ti byli sledováni po dobu jednoho týdne. Tito jedinci poté uvedli, že se cítili více rozrušeni, když používali své smartphony během konverzace s jinými osobami.

Závěr studií

V obou studiích výzkumníci poznamenali, že důvod pro používání telefonu byl spojen s nudou a horší celkovou náladou.

Dwyer zdůraznil, že v každodenním životě existuje celá řada dalších rozptýlení, ale mobily se liší v jedné věci: „Telefony poskytují přístup k prakticky nekonečnému spektru informací, navíc jsou přenosné, proto je máme stále při sobě, což jim umožňuje snadno proniknout do našich sociálních interakcí.“

Dwyer dodává, že mnoho firem omezuje používání smartphonů, protože jsou rušivé a navíc snižují produktivitu zaměstnanců.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |