MENU - zobrazit / skrýt

Škodí vám každodenní sprchování? Podívejte se, co říkají vědci


Po dlouhém dni v práci je sprcha jednou z věcí, která vás dokáže zcela uvolnit a opětovně nakopnout vaši energii. Znáte ten pocit, kdy si po náročném dnu dopřejete sprchu a cítíte se poté naprosto úžasně? Jak moc je však prospěšné sprchování každý den?

Každodenní sprchování je zbytečné

Pokud se podíváme do historie, naši předkové se ani zdaleka nekoupali každý den. Dokonce ani jednou týdně. V současné době však většina lidí cítí nutkavou potřebu se sprchovat denně. Tímto tématem se již zabývala řada studií, která se vyjádřila negativně ke každodennímu sprchování. Některé výzkumy ukazují, že je to nejen zbytečné, ale je to ve skutečnosti škodlivé pro pokožku.

Zabíjíme dobré parazity

Abychom začali chápat, proč bychom se neměli denně sprchovat, musíme nejprve pochopit lidské mikroby, které žijí na našem těle. Jedná se o dobré parazity, díky kterým jsme zdravější. Během sprchování je však v podstatě zabíjíme, a nemohou tak vykonávat svou práci. Ta zahrnuje extrakci vitamínů a dalších živin. Vytvářejí také protizánětlivé látky bojující proti různým virům. Po sprchování se opravdu cítíme skvěle a svěží, bráníme však našemu tělu, aby budovalo tento přirozený obranný systém.

Společenská norma

Ve skutečnosti se však nesprchujeme s cílem zabít všechny mikroby, ale protože se jedná o společenskou normu. A pokud se nebudeme sprchovat, budeme zkrátka cítit. A nikdo přece nechce zapáchat. Jedná se tedy o dobrovolnou společenskou sebevraždu.
Jaké je řešení
Jedním z kompromisů je sprchování se každý den, ale mnohem kratší dobu (řekněme 90 sekund až dvě minuty). To podstatně omezuje negativní dopady mýdla a dalších chemikálií na pokožku. Nebo můžete omezit sprchování jen na několikrát týdně.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE