MENU - zobrazit / skrýt

Richard Branson - Miliardář


Richard Branson patří k nejuznávanějším manažerům světa. V anketě listu Financial Times se pravidelně umisťuje mezi nejlepšími. Nemine den, aby o něm nepsal bulvární tisk, a v rodné Británii na něho nedají dopustit. Richard Branson miliardář, podnikatel, dobrodruh a majitel impéria s názvem Virgin.


 

Richard Branson

"Kouřím trávu, a kdyby to bylo legální, prodával bych ji ve svých obchodech." I tato slova bylo možno slyšet z úst Richarda Bransona, vlastníka známé značky Virgin, pod kterou patří více než 200 firem s obratem přes pět miliard dolarů. Vlastně vším, co dělá, připomíná spíše rokovou hvězdu než úspěšného podnikatele. Rád se nechává zvěčňovat s bojovně vystrčenou bradou a vlající hřívou vlasů. Na svém "lvím image" si dává opravdu záležet. A na ženy má magický vliv.

 Když nedávno odmítala Christina Aguilera vystupovat v reklamě nahá, stačilo, aby se na scéně objevil Branson, a bylo po problému. Okouzlená zpěvačka rázem zapomněla na stud.

Přitom Richard Branson ve škole patřil mezi outsidery. Byl krátkozraký, trpěl dyslexií, styděl se. Každý den v školní lavici pro něho představoval utrpení.V šestnácti letech však založil školní časopis a už tehdy ukázal obchodního ducha. Nepsal v něm pouze o své škole, ale i o mnoha dalších věcech a lidech. Časopis tak měl více čtenářů a byl zajímavější pro inzerenty. Ředitel střední školy v Stowe, kterou tehdy navštěvoval, mu po vydání prvního čísla řekl: "Gratuluji, Bransone. Je jasné, že jednou skončíte buď ve vězení, nebo se z vás stane milionář." Už o rok později se školní docházkou skoncoval.

Impérium Virgin

Ve dvaceti letech založil značku Virgin. Na název prý údajně přišla jeho kamarádka a měl značit, že jsou všichni obchodem nedotčení a tím pádem panny (panicové) angl. Virgin. Hned jeho první tah byl skvělý. Branson se rozhodl nabídnout svým čtenářům možnost koupit si hudební desky za velice příznivé ceny. Využil fenomén, který se objevil na přelomu 60-tých a 70-tých let, a to fenomén tzv. "cut-out" nahrávek - tedy nahrávek, které mají zenit své prodejnosti za plnou cenu již za sebou, a tak je třeba je silně zlevnit. K inzerci využil svůj časopis. Prodej uskutečňoval pomocí auta, kterým dovážel zboží zákazníkům až do domu. Nápad se setkal s pozitivní odezvou a objednávek bylo dokonce tolik, že Branson upustil od vydávání časopisu a spolu s nyní už bývalým realizačním týmem periodika se zcela začal věnovat obchodu s deskami.

Obrat Virginu rostl a podařilo se otevřít obchod na londýnské Oxford Street. Během těchto začátků došlo k uskutečnění první ředitelovy předpovědi - k Richardově uvěznění. Roku 1971 byl zatčen a obviněn z prodeje produktů určených jen na vývoz. Vše se naštěstí mimosoudně vyřešilo.

V roce 1972 otevřel nahrávací studio Virgin Records. Štěstěna se na něj usmála, prvním koněm v jeho stáji se stal Mike Oldfield, přítel ze střední školy. Nemohl desku vydat jinde, tak se obrátil na Richarda. Tubular Bells se stala obrovským hitem a prodalo se jí přes pět miliónu kusů. Postupně přibývaly další hvězdy - punkeři Sex Pistols, Phil Collins či Rolling Stones.

Ovšem Branson nikdy nelpěl na dosaženém úspěchu. Když se objevila zajímavá nabídka, úspěšnou Virgin Music Group v roce 1992 bez rozpaků prodal. Za miliardu dolarů. To ho ostatně charakterizuje. Vrhá se všude tam, kde cítí příležitost. Nic malého pro něj není dost malé a nic velkého pro něj není dost velké. Pokud se mu něco nepodaří nic si z toho nedělá a vrhá se dál. Branson tudíž neusíná na vavřínech a věnuje se dalšímu rozvoji imperia.  

Investuje dál a rozvíjí svoje impérium. Je majitelem druhé největší letecké společnosti ve Velké Británii Virgin Atlantic Airways hned za British Airways. Vlastní hotely, kasína, telekomunikační společnost, kina. Založil úspěšnou rockovou stanici Virgin Radio. Auta prodává přes Virgin Cars, vína přes Virgin Wines, knihy přes Virgin Books. Nakupuje se v obchodech Virgin Megastores, hrají se hry od Virgin Interactive, cestuje se vlaky Virgin Trains, které mimo jíne provozují i trasu pod kanálem LaManche. A brzy se možná bude cestovat s Virgin Galactic i do vesmíru. Branson tvrdí, že by toho Virgin měl být schopen v roce 2008.

Branson má dobrodružnou náturu, která už několikrát málem ohrozila jeho život. Pokusil se o nejrychlejší přeplavbu Atlantiku ve člunu, ten se ale ještě daleko od pobřeží potopil a následovala rychlá záchranná akce. Tragédií málem skončil i pokus přeletět Atlantik balónem. Je nekonvenční, nesnáší byrokracii a jeho zaměstnanci ho zbožňují. Má dar nadchnout, přesvědčit...

A taky podporuje charitativní a nevýdělečné organizace. Třeba The Healthcare Foundation, která patří v Británii k největším a nedávno rozjela úspěšnou kampaň s názvem Rodiče proti kouření. Sám se mnoha akcí osobně účastní. "Nikdy jsem nepodnikal jen proto, abych vydělal peníze," svěřil se časopisu Fortune. "Všechno se to vrací potřebným lidem."

Za svoji podnikatelskou činnost byl povýšen královnou do šlechtického stavu. V rodné Anglii, a nejen v ní, patří mezi milované celebrity. Odhad jeho majetku činí 4 miliardy liber (tj. 7.8 miliard dolarů). Je ženatý a má dvě děti.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ

ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE