Porazte nepřítele v kanceláři


V dnešní době pracovních podmínek, kdy je vyžadován superctižádostivý přístup lehce narazíte na kolegu, který to s vámi nemyslí tak dobře, jak by se mohlo zdát. Někdy se kancelář stává náročným místem a projít jí je stejně obtížné jako pohybovat se v přeplněném vězení v Indonésii. Nemusíte se hned ozbrojovat, ale je zde slušná pravděpodobnost, že některý z kolegů vás chce bodnout do zad a z vašeho ležícího těla si udělat odrazový můstek pro svoje povýšení. Co všechno potřebujete vědět pro boj s kancelářským nepřítelem?
Kancelářští predátoři konstantně hledají svoji novou kořist, od které získají výhody nebo kredit, aby zakryli svojí vlastní nedostatečnou práci. Poradíme vám, jak se na takové musí.

1/ Zvolte bojovou strategii

První den v nové práci byste se měli začít rozkoukávat a začít shromažďovat fakta. Zjistěte si, kdo je jak ozbrojen a kdo je nebezpečný. Spolehlivým zdrojem je spojení s kancelářským veteránem. Nemá cenu plýtvat municí, když nevíte, na koho střílíte. „V momentě, kdy se dostáváte do nové společnosti, je výhodné identifikovat její kulturu,“ vysvětluje Roy Cohen, bývalý profesní poradce společnosti Goldman Sachs a kariérní kouč Five O’Clock Club. Vyzvídat informace musíte chytře. Tvařte se, že se snažíte najít cestu, jak vyjít se všemi kolegy a zatím si zjistíte, na koho se můžete opravdu spolehnout a před kým se mít na pozoru. Z počátku možná budete čelit podezíravým otázkám, ale lidé obecně mají tendence vysílat o těch druhých signály, podle kterých poznáte, kdo si vaši důvěru zaslouží.

2/ Vyložte karty jako druhý

Ptejte se, povídejte si s kolegy, abyste zapadli do pracovního prostředí kanceláře, ale nikdy neodhalujte svoje tajemství dřív, než zjistíte povahu ostatních. „Je výhodnější podniknout důkladný průzkum kolegů, než jim řeknete něco, čeho budete v budoucnu litovat. Jakmile se setkáte s tím, že klidně i osobní informace použijí proti jinému kolegovi, zamkněte svá tajemství před nimi na zámek,“ radí Cohen.

3/ Najděte si spojence

Jistě, pomáhá, když máte na své straně šéfa, ale rozhodně se vyplatí najít spojence mimo vedení kanceláře.  Sekretářky, asistentky, pracovníci úklidové služby – to jsou správní agenti.  Vidí, jak se lidé doopravdy chovají, a hlavně kam se pohřbívají mrtvoly.
„Znát „životní prostředí“ kanceláře je další nespornou výhodou. Nemůžete se držet jen zaměstnanců manažerské úrovně. Lidé pod středním a nižším managementem mají často dobrou představu o přirozeném chování ostatních. Právě ti jsou s nimi v každodenním styku. Takoví pak nemají možnost se přetvařovat a znají jejich pravou tvář,“ říká Cohen.

4) Pozor na ukazovače

Ukazování prstem může vyhlížet nevinně, ale také je nebezpečí, že prst bude nabitý a ukáže zrovna na vás. Pokud narazíte na případ, kdy kolega se zříká odpovědnosti obviňováním z chyby ostatních, vložte se do problému s nabídkou řešení. Pomozte jim najít řešení místo nekonečného svalování viny na druhé. Dokážete tak, že se orientujete na problém a jeho řešení a že je na vás spolehnutí. Navíc tak posílíte svoji „politickou“ roli v kanceláři,“ říká Cohen.

5) Dvakrát zkoumej, jednou obviň

Nedejte průchod paranoidním pocitům. Pokud máte pocit, že někdo hanobí vás nebo vaši práci, ověřte si, že jen nevaříte z vody a nedomýšlíte si věci. „Dřív než uděláte něco, co by z vás udělalo kancelářského prudiče, zkontrolujte si všechna fakta,“ radí Cohen. „Opět zvolte strategickou cestu. Ověřování se nesmí jevit tak, jako byste měli s dotyčnou osobou problém. Zeptejte se kolegů, jaký je nejlepší způsob pro úspěšný pracovní vztah k mučiteli (tak jej samozřejmě neoznačujte – použijte neutrální výraz – třeba kolega). Možná poznáte, že jeho jednání není záměr či osobní vendeta, ale že se jedná o jeho běžný pracovní styl.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |