Neuvěřitelný příběh Larryho Ellisona, zakladatele Oraclu


Adoptivní otec Larryho Ellisona mu několikrát opakoval, že je k ničemu a nikdy ničeho nedosáhne. Dnes je jeho bohatství podle Forbesu odhadováno na 54 miliard dolarů a je třetím nejbotaším člověkem v Americe. Jaký je životní příběh zakladatele Oraclu, který tento měsíc oslaví 71. narozeniny?

Jak si chudý kluk koupil ostrov na Havaji

Svého biologického otce nikdy nepoznal, jeho matka jej dala k adopci příbuzným, protože se o něj nemohla starat. Vyrůstal v jedné z chudinských čtvrtí v Chicagu, odešel z vysoké školy (dvakrát) a rozhodl se odjet do Kalifornie, aby tam založil Oracle (společnost vyvíjející relační databáze). “Vyrůstal jsem v jižní části Chicaga. Pamatuji si, že toto místo bylo označeno jako nejstarší a nejhorší černošské ghetto ve Spojených Státech,” prohlásil Larry.
Pokud někdo rád nakupuje, pak je to právě Larry. Nejedná se však o oblečení či jiné drobnosti. Je znám tím, že rád skupuje domy, lodě… Vlastní celou čvrť v Malibu a v oblasti jezera Tahoe (Spojené Státy). V roce 2012 koupil ostrov na Havaji za 300 miliónů dolarů. Má také celou kolekci aut, lodí či letadel, vlastní nemovitost v Kyotu (Japonsko), soukromý golfový klub v Kalifornii, sídlo za 70 miliónů dolarů v Silicon Valley.

“Nikdy jsem nechodil do počítačových kurzů. Dostal jsem práci programátora. Tak jsem vzal knížku a začal jsem programovat.”

Práce pro CIA

Když Ellison začal pracovat jako programátor pro společnost Ampex, jednou z jejích prací bylo vytváření databáze pro americkou CIA. V roce 1977 odešel spolu s dvěma spolupracovníky, aby založili vlastní databázovou společnost. Mezi jejich první zákazníky se řadila CIA. Jejich databáze se stále nejvíce prodávanou a z Ellisona se stal miliardář. To však nikdy nebylo jeho cílem, jak řekl: “Když jsem založil Oracle, jediné, co jsem chtěl, bylo vytvořit prostředí, ve kterém bych rád pracoval. To byl můj hlavní cíl. Samozřejmě jsem také chtěl, aby mě to uživilo, ale nikdy jsem netoužil po tom, abych byl bohatý, ne tak moc.”

V současné době žije život, o kterém v chudinské čtvrti v Chicagu mohl jen snít. Na charitu věnoval milióny dolarů a jak sám říká, hodlá jich ještě pár rozdat. Jeho adoptivní otec se docela dost sekl…

 

zdroj foto: flickr.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: peníze


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |