Nedokážete usnout po kávě? Vyzkoušejte tyto rady


Představte si následující scénář. Před usnutím jste si s přáteli dali šálek kávy, hladina kofeinu je tak ve vašem těle značně vysoká. Nyní se převalujete na posteli, jsou tři hodiny ráno a spánek nikde. Procházíte Instagram, plánujete, jakým způsobem změnit svůj život a právě jste dostali další existenciální krizi. Jak proboha usnout?

Pamatujte, že prevence je ta nejlepší léčba

Jaký je nejlepší způsob, jak rychle usnout? Nepijte kávu. Mějte na paměti, že kofein proniká do vaší krve za 15 až 20 minut po jeho vypití a pouze polovina se vyloučí do 6 hodin. Dokonce, i když si dáte kávu po obědě, ve vašem těle se stále může nacházet dostatečné množství kofeinu bránící vám ve spánku.

Káva a šlofík

Copak jdou tato dvě slova dohromady? Vědci prokázali, že ano. Po vypití kávy si naprogramujte dvacet minut šlofíku, který vás může nakopnout na celé odpoledne.
Když vypijete kávu s kofeinem, ten následně prochází do tenkého střeva a vstřebává se do krevního oběhu. Poté váš mozek nakopne tím, že zablokuje receptory obsahující látku zvanou edonosin, která způsobuje ospalost (ta se hromadí v našem těle po celý den, proto se večer cítíme unavení). Jestliže si dopřejete menší siestu po vypití kávy, spánek přirozeně odstraňuje adenosin z mozku. Tím dovolíte vašemu tělu účinně využívat kofein.

Relaxujte

Úzkost z převalování se v posteli a počítání hodin, které vám zbývají, než zazvoní budík, jen zhoršuje celou situaci. Musíte převzít kontrolu nad svým tělem a myslí. To se může v počátku zdát složité, ale postupem času bude celý proces pro vás daleko jednodušší. Jak na to?
Vyhněte se dívání se na televizi nebo do mobilu alespoň jednu hodinu před spánkem. Vaše ložnice by měla být tmavá, chladná a klidná. Investujte do správných záclon. Pokud již nemůžete usnout, vezměte si knihu nebo si dejte sprchu.
 
Národní spící nadace doporučuje také lehkou fyzickou aktivitu, která může rychle vyvolat spánek. Říká se tomu progresivní svalová relaxace a skládá se z pomalého napínání a uvolnění každého svalu ve vašem těle.

zdroj foto: pixabay.com
 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |