Kafe a vyprošťovák na kocovinu nezaberou. Co ano? Čtěte naše tipy


zdroj: pixabay.com
zdroj: pixabay.com

Bolest hlavy, žaludek na vodě, roztřesené tělo a pachuť v ústech... Kocovina. Nic vážného, ale fajn to také není. Zatímco Vánoce jsou spíše o žlučníku, plynatosti a přejedení, Silvestru zas vládne alkohol. Ubrání se málokdo a tak i zarytí nepijáci často první den nového roku tráví prohledáváním lékárničky a zadáváním slova "kocovina" do internetových vyhledávačů. Udělali jsme to za vás a pokusíme se nějaké tipy, jak zvládnout těžké ráno, přinést už v předstihu.

Před akcí dodejte vitamíny a dejte si chleba

Zejména v případě kocoviny platí, že účinná prevence je mnohem efektivnější než následná léčba. Snažte se předtím zkonzumovat ovoce bohaté na vitamín B a C, k jejichž úbytku pitím alkoholu dochází. Čerstvé ovoce, případně stoprocentní pomerančový nebo grepový džus, vám prospěje víc než vitamínové tablety, protože obsahuje i fruktózu, která napomáhá odbourávání alkoholu. Před odchodem na mejdan také vypijte sklenici mléka, které zpomaluje vstřebávání alkoholu do krve. Z potravin jsou kvůli vysokému obsahu škrobu vhodné zejména těstoviny nebo chléb. Během pařby pijte hodně vody.

Pomáhá česnečka, vitamíny a spánek

- Jste dehydrováni, takže opět pomůže stará známá voda. Vypijte jí co nejvíce.
- Pokud cítíte žaludeční nevolnost, je vhodné vypít roztok s jedlou sodou, která sníží překyselení žaludku.
- Žaludek také zklidní bylinkové odvary např. z máty, heřmánku nebo zázvoru.
- Do organismu je nutno dodat cukr např. v ovocných šťávách, tedy džusech. Díky tomu, že jsou játra zaměstnána odbouráváním alkoholu, totiž vázne tzv. glukoneogeneraz - tzn. tvorba cukru, který aktuálně organismus potřebuje. Dobrým zdrojem cukru a detoxifikačních látek je med.
- Do těla dodejte vitamín B (B-komplex) a vitamín C (Celaskon).
- Pokud jste toho schopní, jděte na procházku nebo si jděte zaplavat, protože kyslík rychleji zlikviduje metabolity alkoholu. Většině lidí s kocovinou ale vyhovuje klid na lůžku a vyčkat vymizení příznaků kocoviny.
- Dejte si česnekovou polévku, zklidňuj žaludeční sliznici po prohýřené noci a dodá vám potřebné vitamíny a látky.
- Po bohatě alkoholovém večírku se dostatečně vyspěte.
- Existuje již také široká řada preparátů na rychlé odbourávání alkoholu a jeho degradačních produktů (především acetaldehydu). Musí se však většinou užít ještě před zahájením pití alkoholu. Patří mezi ně např. Antiethanol nebo Prevento.

Kafe a vyprošťovák fakt ne

- Káva a nápoje obsahující kofein, sice tlumí únavu, ale výrazně podporují dehydrataci organismu.
- Běžně dostupné léky proti bolesti sníží část obtíží, většina z nich, zvláště tolik oblíbený Aspirin nebo Ibalgin však může zesílit žaludeční potíže a jeho požití může v extrémních případech vést až ke krvácení žaludeční sliznice.
- Další přísun alkoholu (tzv. „vyprošťovák“), utlumí příznaky aktuální kocoviny a vyčerpává rezervy organizmu. Vzniká kombinovaná otrava (etanol + acetaldehyd) s daleko horšími pozdějšími následky. Nutnost "ranního doušku" je  často příznakem závislosti na alkoholu.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |