Příznaky závislosti na alkoholu


Podle statistik z roku 2013 je v České republice čtvrtá nejvyšší spotřeba alkoholu na jednoho obyvatele. I proto je zřejmé, že je alkoholismus problémem, který je třeba řešit. Jeho řešení však mnohdy nemusí být tak jednoduché, protože člověk závislý na alkoholu si buďto svou závislost často ani neuvědomuje, nebo se neodváží udělat první krok k řešení problému.

Kdy je člověk na alkoholu závislý?

Hranice mezi občasným pitím a alkoholismem může být tenčí než se zdá. Člověk, který je závislý na alkoholu začne pít i tajně, může ztrácet přátele, či začne mít problémy s pamětí a bude trpět na její výpadky, bude pít prakticky denně a alkoholu bude podřizovat celý svůj život. Přestane se tolik věnovat své rodině a i v práci začne mít problém. Nehledě na to, že mnohdy si svou první skleničku dá již ráno. Dalšími projevy mohou být například agresivita, či excesy na veřejnosti.

Jaké může mít přílišné pití alkoholu následky?

Nejenže alkohol může způsobit již zmíněné problémy s pamětí, negativně ovlivňuje i další orgány, především pak játra (tedy známá cirhóza jater), kde tělo alkohol odbourává. Poškození se však týká i srdce a střev a zvyšuje riziko rakoviny, jelikož alkohol je prakticky jed. V důsledku může závislost na alkoholu způsobit i smrt alkoholika, a to ať již následkem vypití přílišného množství, tedy otravy alkoholem, či následkem řízení v opilosti a podobných nesmyslů, které opilý člověk může dělat. Stejně jako fyziku člověka ovlvňuje alkohol negativně i psychickou stránku, což znamená, že alkoholici častěji trpí depresemi či úzkostmi.

Jak léčit závislost na alkoholu?

Více než alkoholik mnohdy trpí jeho rodina, která by však jeho chování neměla jednoduše tolerovat, nýbrž by se měla snažit zakročit. Jen zřídkakdy se alkoholik rozhodne sám, že půjde na léčení. Pomoci zde mohou výhružky a ultimáta (ještě budeš pít a odstěhuju se), která však člověk musí splnit, aby se nestaly planými hrozbami a závislý člověk si na ně tedy nezvykl. Můžete svého partnera také odměňovat, když nějakou dobu abstinuje. Důležitá je však odborná pomoc, tedy různí poradci a samozřejmě následná léčba, kam však není alkoholika lehké dostat. Pomoci také může rodinná intervence (mnohdy předem nacvičená), kdy rodina vyloží alkoholikovi jeho problém (připomene mu jeho excesy,...) a následně ho požádá, aby se šel léčit.

Zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: alkohol

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |