Jak začít s investováním do alkoholu?


Investování do alkoholu může být zajímavou volbou pro milovníky nejrůznějších alkoholických nápojů. A nemusí jít nutně jen o fakt, že si nakoupíte alkohol, který následně zkonzumujete. Tvrdý alkohol, víno a dokonce i pivo mohou sloužit jako atraktivní investiční nástroj kvůli jeho schopnosti získávat na hodnotě s věkem nebo v důsledku omezeného množství, které bylo vyráběno.

Jaký typ alkoholu pro investici vybrat?

Jedním z nejčastěji využívaných alkoholických nápojů pro investice je víno. Vína s dlouhou trvanlivostí a omezeným množstvím vyrobených lahví mohou získávat na hodnotě s věkem a následně je možné je výhodně prodat. Při nákupu se zaměřte na vína s vysokým hodnocením od kritiků nebo limitované edice.

Dalším alkoholickým nápojem, který se často využívá pro investice, je whisky. Stejně jako víno, tak whisky s dlouhou trvanlivostí nebo omezeným množstvím vyrobenou může získávat na hodnotě s věkem a může být cennou investicí.

Trochu stranou zájmu investorů stojí pivo. Důvodem je jeho horší skladovatelnost a trvanlivost. Přesto i u chmelového moku lze objevit zajímavé investiční příležitosti. K archivaci jsou vhodná zejména tmavá piva či piva s větším množstvím barvících a karamelových sladů. Zajímavé jsou pak z pohledu investice limitované edice.
V Česku mnoho piv určených k archivaci nenajdete, ale např. v Německu a zejména v Belgii se piva vhodná k archivace vyrábějí běžně. Při správném skladování vydrží archivní pivo 1 - 3 roky, některé speciály i déle.

Jaká jsou rizika při investování do alkoholu?

Rozhodně to ale neznamená, že nevypité lahve alkoholu, která máte doma v spíži či sklípku, vás učiní boháčem.  Přestože "ukládání peněz" do alkoholu může být lákavé, je třeba vzít v úvahu rizika spojená s touto investicí. Alkohol může být citlivý na teplotu, vlhkost a světlo a nesprávná skladování může vaši investici zmařit.
Dalším rizikem je možnost, že při nákupu budete podvedeni. Při nákupu přes internet nebo třeba v aukci můžete zakoupit alkohol, jehož kvalita zdaleka neodpovídá ceně. Doporučujeme tedy nákupy provádět u ověřených prodejců a nebo se aspoň poradit s někým zkušenějším.
V neposlední řadě je tu riziko prodělku. Alkohol jako každá jiná komodita může mít kolísavé hodnoty a tudíž rychle ztrácet nebo získávat na hodnotě.

Pokud se rozhodnete investovat do alkoholu, je důležité získat co nejvíce informací o nápojích, do kterých chcete investovat, a pečlivě zvážit výhody a rizika. Doporučujeme také získat radu od odborníka na investice nebo finančního poradce. Investování do alkoholu může být zajímavou a zábavnou volbou, ale je důležité být opatrný a zvážit všechna rizika spojená s touto investicí.

Ochutnávka na závěr

Na závěr tu máme několik příkladů úspěšných investic do alkoholu.
V roce 2020 se na aukci Sotheby's prodala kolekce vín z roku 1945 za rekordní částku přesahující 1 milion dolarů.
V roce 2018 byla na aukci Bonhams prodána láhev whisky z roku 1926 za rekordní částku 1,1 milionu dolarů.
V roce 2015 se na aukci Sotheby's prodala kolekce vína z roku 1787 za rekordní částku 56 000 dolarů za láhev.

Tyto příklady ukazují, že investování do alkoholu může být úspěšné, pokud se investoři rozhodnou pečlivě a zváží všechna rizika.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |