Jak se připravit na tvrdou pracovní realitu


Jako čerstvě vystudovaný absolvent se připravujete na svůj první vstup do pracovního života? Ve škole vás většinou nepřipraví na tvrdou realitu, které musíte čelit sami. My vám však poradíme, jak se připravit na pracovní pohovor. Přinášíme vám seznam otázek, na které byste měli být schopni odpovědět.

1. Čím chcete být, až budete velcí?

Děláme si srandu. Začali jsme s tímto chytákem, protože spousta lidí není schopna odpovědět ani na tuto zdánlivě jednoduchou otázku.

2. Co považujete za svůj největší úspěch během posledního měsíce?

A co takhle v posledním týdnu? Každý nový uchazeč o práci by měl být schopen odpovědět na tuto otázku. Začali jste s novým kurzem? Povedlo se vám v předchozím zaměstnání úspěšně dotáhnout do konce důležitou zakázku? Všechny vaše úspěchy byste si měli zaznamenat, aby vás příště tato otázka nevyvedla z míry.

3. Co máte dnes v práci na sobě?

Připadá vám tato otázka jako příliš triviální? Zdání někdy klame. Pracovní svět se oproti tomu studentskému liší. Na univerzitě jste nemuseli navštěvovat všechny přednášky, oblečení jste si vybírali podle momentální nálady nebo co zrovna bylo při ruce. Váš budoucí šéf však neočekává jen to, že budete chodit do práce včas, ale také že se budete vhodně oblékat. Nachystejte si oblečení do práce večer, ráno pak nemusíte zmateně běhat po bytě a schánět stejný pár ponožek.

4. Kolika pingpongovými míčky/želatinovými bombóny můžete naplnit letadlo/tuto místnost, apod.?

Společnosti milují tyto typy otázek, protože ví, že se na ně nemůžete nijak připravit. Nečekají přesnou odpověď. Spíše si všímají, jak se s daným problémem „poperete“. Hledají především lidi, kteří si jsou schopni vzít i zdánlivě nepřekonatelný problém a naučit se s ním pracovat logicky. Naučte se rozvíjet své abstraktní myšlení.

5. Proč chcete pracovat právě pro nás?

Další z oblíbených otázek, kterou můžete často slyšet. Vašeho potencionálního zaměstnavatele tolik nezajímá, co očekáváte od své kariéry. Chtějí vědět, jestli jste si dali tu práci a zjistili jste si nějaké informace o společnosti. Neboť tak můžou vidět, jak se postavíte i k dalším pracovním úkolům. Dobrou protiotázkou by mohlo být: „A co vás motivuje pokračovat v práci pro tuto firmu?“

6. Kde se vidíte za pět let?

Bohužel tohle není žádný chyták. Řada firem zařazuje tuto otázku do pracovního pohovoru poměrně často. Dobrá zpráva je, že jen pár lidí umí na ni správně odpovědět. Raději se vyhněte odpovědím typu: „Za pět let bych se rád viděl na vašem místě.“ Místo toho buďte upřímní a řekněte, že horizont pěti let je až příliš dlouhá doba na to, abyste vyděli, kde budete. Můžete však zmínit, že v příštích dvou letech byte rádi zapracovali na vašem pracovním růstu a práce v jejich firmě by vám v tom pomohla. Tak získáte body za originalitu i otevřenost.

Zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |