Charles Koch – když miliardy létají vzduchem


Jmění tohoto amerického byznysmena je odhadováno na 36 miliard dolarů, jak uvádí magazín Forbes. Řadí se nejen mezi jedny z nejbohatších lidí světa, ale zároveň i nejvlivnějších. Kdo je vlastně Charles Koch, který 1. listopadu oslavil své 78. narozeniny?

Rodinný byznys

Charles (prezident společnosti) spolu se svým bratrem Davidem (viceprezident) vlastní 84 procent Koch Industries, což je druhá největší soukromá společnost v Americe. Forbes odhaduje, že jejich tržby vzrostly na 115 miliard dolarů (v roce 2012 činily 100 miliard dolarů).

Firmu převzali po svém otci (Fred C. Koch) a od té doby rozšířili její podnikání 2 600krát. Původně se společnost zabývala pouze zpracováním ropy a chemikálií. Později se k jejich podnikání přidaly zařízení a technologie k omezování znečištění, lesní a spotřebitelské výrobky, hnojiva, vlákna… Kromě toho vlastní širokou škálu známých značek – koberce Stainmaster, Lycra, toaletní papír Angel Soft, papírové ručníky Brawny a mnohé další, takže rodinné jmění každým rokem narůstá.

 

Charles a David Kochovi

 

Jak se rodí budoucí miliardář

Koch se narodil ve městě Wichita v americkém státě Kansas. Má tři bratry. Jeho dědeček (Harry Koch) byl nizozemských přistěhovalcem, jenž se usadil v západním Texasu, kde založil noviny. Charles Koch získal v roce 1957 titul bakaláře v oboru všeobecného strojírenství, o rok později magisterský titul v oboru strojírenství a o další rok později v oboru chemického inženýrství. Roku 1961 se přestěhoval zpět do rodného města a začal pracovat v otcově podniku. Původně se jmenoval Rock Island Oil & Refining Company.

V roce 1967, kdy se stal prezidentem společnosti, ji nechal přejmenovat na Koch Industries na počest svého otce. V roce 2006 společnost zaznamenala příjmy ve výši 90 miliard dolarů, což představovalo nárůst 2000krát oproti předešlým rokům (pokud byste se chtěli dozvědět více o podnikatelské filozofii Charlese Kocha, v roce 2007 vyšla jeho kniha The Science of Success).

 

Zajímavosti:

·         roku 2010 se jeho příjmy odhadovaly na 21,5 miliard dolarů, v roce 2013 na 36 miliard dolarů

·         v roce 2011 magazín Time zařadil Charlese a Davida Kocha mezi nejvlivnější lidi světa

·         je ženatý, se svou ženou Liz žije již 38 let a vychovávají dvě děti

·         u Charlese i jeho tří bratrů se objevila rakovina prostaty

 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |