Budete žasnout. Představujeme největší letadlo na světě


Možná jste již obdivovali velká letadla, vedle kterých se člověk cítí úplně bezmocný. Ale spatřili jste již největší letadlo na světě - ukrajinský An-124 Ruslan, které vám svými rozměry vyrazí dech?

Antonov An-225 Mrija je největším leteckým dopravním prostředkem na Zemi. Mrija znamená ukrajinsky sen, což odpovídá skutečnosti, protože o takto velkých letadlech se nám opravdu jen zdá.

Letadlo je dlouhé celých 84 metrů a rozpětí křídel má 88 m, na výšku měří 18 m. To ještě není tak těžké na představení, kdo si ovšem dokáže představit, že letoun je schopný letět s nákladem těžkým 250 tun a jeho hmotnost včetně nákladu může být až 600 tun?

Letadlo může letět rychlostí až 850 km/h a když se rozjíždí, potřebuje k tomu plochu dlouhou přes tři kilometry. Je schopný doletět až 15 400 km.

Posádka letounu je tvořena šesti osobami – tvoří ji dva piloti, 2 palubní inženýři a nesmí chybět ani navigátor a radista. Tím to ovšem končit nemusí, letoun potřebuje lidí daleko více a na horní palubě je 70 míst. Do vzduchu se letoun zvládne vydat až s 1500 pasažéry. Objem nákladního prostoru je 1220 m3, což znamená, že jen do tohoto prostoru by se vešly trupy jiných boeingů.

A ptáte se, kolik jich vlastně je? Mirji existuje pouze jediný kus a to s označením UR-82060. Dnes létá po celém světě, firmy si ho pronajímají a letoun tak zvládá obtížné mise. A čím se my Češi můžeme chlubit, je, že Praha byla druhým městem mimo Sovětský Svaz, kde letoun přistál.

Zdroj foto: foter.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: zajímavosti


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |