Země má novou vlajku. Další z mnoha.


Návrh na vlajku planety od Oskara Pernfeldta
Návrh na vlajku planety od Oskara Pernfeldta

Zdroj: flagofplanetearth.com

Národní vlajky vznikly jako rozpoznávací znamení v době, kdy lidstvo začalo brázdit moře. Vlajky země – našeho vesmírného tělesa – začaly vznikat v době, kdy jsme se dali do prozkoumávání jiného prostoru: vesmíru. Nikdy však nezaznamenaly zvláštní úspěch a na měsíci ani na orbitě žádná vlajka země není. Nyní se v souvislosti s plány cesty na mars ozval 24 letý Oskar Pernefeldt, student designu ze Švédska, který vytvořil novou vlajku země, protože to, že s sebou kosmonauti vozí pouze národní vlajky, považuje za krajně neetické. Vždyť nezastupují jen svůj národ.

Za historii návrhů na vlajku země se zřejmě nejznámější vlajkou, která se ke konceptu oficiální vlajky země blíží, stala vlajka OSN. Ta má však příliš mnoho konkurentů, abychom jí mohli prostě přijmout.
Kupříkladu jednou z alespoň částečně přijatých vlajek země, je vlajka "dnu země", kterou v roce 1969 vytvořil John McConnell.  Původně ji ovšem vládě Spojených států prezentoval jako oficiální vlajku země – vlajku dohody a míru během studené války.  Že se stala vlajkou Dnu země, tak působí jako pouhá cena útěchy.

vlajka Dne země: zdroj wikipedia.org


Už v roce 1970 totiž vznikla nová vlajka podle návrhu farmáře z Illinois Jamese W. Cadle, kterou v současné době globálně používají průzkumníci hledající mimozemský život, a pokud si na youtube nenastavíte, odkud jste, zobrazí se u vašeho profilu.

vlajka reprezentující Zemi při hledání mimozemských civilizací: zdroj wikipedia.org

Všechny fantazie o sjednocení lidstva – alespoň vlajkou – jsou dozajista fascinující: Český výtvarník Matěj Smetana dokonce roku 2008 vystavil 14 existujících návrhů na vlajku země. Nevěnoval se však jen vlajkám známým, ale i vlajkám různých sekt, ekologických organizací a samozřejmě vlajkám ze sci-fi fantazií: zdá se, že jen tam může taková vlajka uspět. Uvidíme, jak si povede vlajka Oskara Pernefeldta.


Zdroje: flagofplanetearth.com, motherboard.vice.com, wikipedia.org, matejsmetana.cz
Zdroj foto: flagofplanetearth.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Návrh na vlajku planety od Oskara Pernfeldta
Návrh na vlajku planety od Oskara Pernfeldta
flagofplanetearth.com
Vlajka dnu země od Johna McConnella
Vlajka dnu země od Johna McConnella
flagofplanetearth.com
Vlajka země užívaná hledači mimozemského života
Vlajka země užívaná hledači mimozemského života
flagofplanetearth.com

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |