Velké srovnání klasických a elektronických cigaret


E-cigarety se staly hitem posledních let. V čem se liší od klasických cigaret a v čem se s nimi shodují? A je jejich kouření skutečně zdravější? Vše podstatné se dozvíte v následujícím článku.

Klasické cigarety asi není třeba dlouze představovat. Po zapálení tabáku a dalších látek vzniká dým, který se vdechuje. Zcela jiný princip je u elektronických cigaret, které se skládají z Li-ion baterie, atomizéru a tekuté náplně (e-liquidu). Při potažení z elektronické cigarety dojde k zahřátí kapalné náplně a vdechnutí páry.

Obsah nikotinu

Klasické cigarety obsahují návykový nikotin. Ty elektronické jej obsahovat nemusí. Záleží na tom, jakou náplň, tzv. e-liquid, kuřák použije. Pro přechod z klasických cigaret je vhodné zvolit tu s vyšším obsahem nikotinu a postupně měnit náplně za ty s menším množstvím této látky. A pokud vaše vůle zvítězí nad chutí na cigaretu, můžete přestat užívat nikotin úplně a rázem skončit i s kouřením.

Široký výběr chutí

Výhoda elektronické cigarety oproti té klasické tkví také v množství různých příchutí, které si můžete po zakoupení vychutnat. Díky e-liquidu si můžete nostalgicky zavzpomínat nad chutí pravých cigaret, případně ochutnat různé druhy ovoce, kávu nebo čaj. Většina e-kuřáků říká, že po zvyknutí si na elektronickou cigaretu jim už ta klasická přestala chutnat.

Zdravější kouření

Největším kamenem úrazu je při kouření klasických cigaret vznik škodlivých látek (např. dehet), které se podílejí na rakovině plic a dalších dýchacích problémech. Protože u elektronické cigarety ke spalování nedochází, nedostanou se do těla žádné z těchto látek. Stále však e-liquid může obsahovat toxický nikotin.

Co na to nekuřáci?

Nekuřákům na klasické cigaretě vadí nejen její odpudivý zápach, ale i množství škodlivých látek, které se dostává do jejich okolí a v neposlední řadě i nepořádek z nedopalků. Ani jeden z těchto problémů se netýká elektronických cigaret. I na elektronické cigarety se však vztahuje zákon o zákazu kouření. Tam, kde je kouření zakázáno, není možné kouřit ani elektronickou cigaretu!

S e-cigaretou ušetříte

Kromě výše uvedených výhod hovoří pro elektronickou cigaretu i finanční aspekt. Eshop Emotion.cz přinesl na svých internetových stránkách zajímavou studii, ve které srovnává náklady na kouření běžných cigaret a cigaret elektronických. Z ní plynou znatelně nižší náklady při kouření elektronických cigaret až o několik tisíc korun ročně. Krabička klasických cigaret vyjde zhruba na 70 Kč. Průměrný kuřák dokáže za den vykouřit 14 cigaret z celkového počtu 20 kusů. Z toho vyplývá, že denně ho kouření stojí 49 Kč. Pokud spočítáme celkové náklady za rok, dostaneme se až na částku 17 tisíc korun. Elektronická cigareta vyjde nákladově mnohem levněji. Jediné, co si e-kuřák dokoupí, jsou tekuté náplně, které se liší objemem. Jedno naplnění e-cigarety se rovná průměrně 10-ti vykouřeným cigaretám. Vezmeme-li tedy 2 ml náplně, což znamená 20 ks vykouřených cigaret a spočítáme si cenu 350 Kč za 50 ml liquidu, vychází nám 14 Kč za pomyslnou krabičku. V konečném součtu nás kouření elektronické cigarety stojí 10 Kč denně. Samozřejmě je nutné přičíst i občasné výměny hlavy, baterie, apod. I přesto roční kouření e-cigarety vyjde na 4 500 korun, což dělá v nákladech rozdíl přibližně 13 000 korun a to už není malá částka.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

Tagy: zajímavosti

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |