Trápí vás pleš? Vědci možná přišli na způsob, jak vrátit mužům hřívu


Trápí vás pleš? Vědci možná přišli na způsob, jak vrátit mužům hřívu

Zdroj: pixabay.com

Nezdobí vaši hlavu bujná kštice? Možná se vám blýská na lepší časy. Vědci z Manchesterské univerzity jsou na stopě nové látce, která by měla vrátit všem mužům vlasy. Publikovaný výzkum vypadá nadějně, účinná látka ale byla zatím testována pouze v laboratoři na vzorcích mužských vlasů. Tým pod vedením dr. Nathana Hawkshawa se již delší dobu zabývá výzkumem látek, které by měly mužům navrátit vlasový porost.

Donedávna zkoumali zejména látku známou jako cyklosporin A, která se používá k léčení osteoporózy. Cyklosporin sice tlumí produkci bílkoviny SFRP1, která u většiny mužů může za vypadávání vlasů, bohužel má spoustu nežádoucích účinků.

Hawkshawův tým se tak zaměřil na hledání podobné látky, ovšem bez vedlejších účinků. A jak se zdá, podle studie v impaktovaném lékařském časopise PLOS Journal ji našel. Jedná se o jinou součást léčiv na osteoporózu známou pod zkratkou WAY-316606. Testování proběhlo na čtyřiceti vzorcích vlasů od mužů, kteří si v poslední době nechali kštici nastřelit. Zdá se, že nový lék zabírá rychle a bez nežádoucích účinků, růst vlasů bylo možné pozorovat už během dvou dnů.

Dr. David Silverstein, dermatolog ze Stony Brook University ale mírní nadšení. „Hawkshawova studie je zajímavá a kvalitně provedená, ale výzkum je zatím v začátcích. Britský tým novou látku zatím netestoval na skutečných lidech, jen na laboratorně odebraných vzorcích vlasů. Cesta ke skutečně účinném léku bude ještě dlouhá.“

Server Men’s Health také upozorňuje na to, že současné léky na plešatost mají často nežádoucí vedlejší účinky. Například Propecia, jíž si oblíbil i americký prezident Donald Trump může kromě jiného za snížení libida. Populární Rogain pak podle stejného serveru téměř nefunguje.


Zsroj: lui.cz

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |