Páska přes pusu? Na noc může pomoci i s chrápáním


Pokud vaše spolunocležnice každé ráno nadává, že se kvůli vašemu chrápání nevyspala právě do růžova, můžete zkusit aplikovat nový trend, který se nazývá  buteyko. Jde o techniku, která prý díky zalepení úst na noc páskou zlepšuje zdraví i spánek. Nejde o úplnou novinku, původně to má být sovětská dechová terapie, která by měla být lidskému tělu prospěšná.

Techniku totiž vyvinul již v padesátých letech minulého století sovětský lékař Konstantin Pavlovič Buteyko, po němž ostatně nese i název. Právě on byl přesvědčen, že dechová kondice člověka, zejména pak astmatické obtíže, jsou spojeny s konkrétním způsobem, jak lidé dýchají. A věřil, že kdyby se pacienti naučili správně dýchat – nosem – jejich plicní problémy by jako mávnutím kouzelného proutku zmizely.

Nyní o několik desítek let později se tento postup rozšiřuje po celém světě. Přestože metoda má prospívat lidem při diabetu, s chronickou únavou, ADHD, ale i s depresí, nejvíce pozornosti se jí dostává v souvislosti s řešením tzv. spánkové apnoe. To je stav, kdy jsou dýchací cesty během spánku blokovány či omezeny, v důsledku je pak člověku ztíženo dýchání. Tato situace ústí v nekvalitní spánek, který ovlivňuje nejen celkovou kondici, ale také psychický stav. Apnoe pak souvisí také s chrápáním, které je vlastně výsledkem komplikací v cestě vzduchu dovnitř a ven z průdušnice.

Lékaři úplně touto metodou nadšení nejsou. Podle jejich názoru většina lidí během spánku ústa neotevírá – k tomu dochází jen tehdy, pokud s dýcháním nosem mají nějaký problém. Spánkové apnoe tak není možné zamezit jen cíleným zavřením úst.

Odborníci navíc varují, že konkrétně přelepování úst je poměrně nebezpečná metoda, zejména je-li aplikována na děti. Ty jsou totiž mnohem častěji nemocné a s dýcháním nosem mohou mít problémy, mohly by se tak v krajním případě i udusit.

Je však nutné dodat, že  Butyekova metoda není jen o přelepování úst. Zahrnuje rozličná dechová cvičení, která skutečně s astmatem a respiračními problémy mohou pomoci. I proto již existují četné příručky týkající se buteyko techniky, stejně tak v zahraničí fungují specializované buteyko kliniky. Také v České republice se pak s metodou lze setkat, klasicky je však považována spíše za alternativní či doplňkovou.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |