Nejdražší a nejlevnější města na světě


Uvažujete o stěhování? Pak by vám neměl ujít tento žebříček deseti nejdražších a nejlevnějších měst na světě. Pokud nemáte přebytečné milióny na účtu, měli byste se vyhnout zemím jako jsou Japonsko nebo Švýcarsko, které se dlouhodobě řadí do tohoto žebříčku.

The Economist Inteligence Unit ve své pololetním reportu analyzuje náklady na bydlení ve 140 městech v 93 zemích světa. Porovnává ceny nákladů na potraviny, oblečení, nájem, dopravu, pohonné hmoty nebo vzdělání. Jako základ se používá New York se stanoveným skóre 100. První místo v žebříčku obsadil Curych se skórem 170, což znamená, že je o 70 procent dražší v životních nákladech než americká metropole. Na druhém místě skončilo Tokio se skórem 66.
Například nejdražší bochník chleba pořídíte v Tokiu, kde koupíte jeden kilogram za cenu 7,96 dolarů, v Hong Kongu za něj zaplatíte „pouze“ 2,91 dolarů. Na druhé straně litr benzínu pořídíte dráž v Hong Kongu než v Tokiu.
Zajímavostí je, že se do první desítky nedostalo žádné ze severoamerických měst (Los Angels obsadilo 46. příčku, New York se dělí s Chicagem o 47. místo). Z ostatních evropských metropolí se například Londýn objevil na 17. příčce.
Nejlevnější místa k životu naleznete v Asii, zvláště pak v jižní části kontinentu. Nejlevnějším městem na světě je podle zveřejněné zprávy pákistánské Karáčí se skórem 46.


Nejdražší města světa:

1. Curych, Švýcarsko - skóre 170
2. Tokio, Japonsko - skóre 166
3. Ženeva, Švýcarsko - skóre 157
4. Ósaka-Kóbe, Japonsko - skóre 157
5. Oslo, Norsko - skóre 156
6. Paříž, Francie - skóre 150
7. Sydney, Austrálie - skóre 147
8. Melbourne, Austrálie - skóre 145
9. Singapur, Singapur - skóre 142
10. Frankfurt, Německo - skóre 137

Curych se nejen řadí mezi nejdražší města na světě, umístil se také na druhém místě mezi metropolemi s nejvyšší kvalitou života (první místo obsadila Vídeň). Ve Švýcarsku jsou jedny z nejvyšších mezd na světě, ale každodenní život je značně nákladný.

Nejlevnější města světa:

1. Karáčí, Pákistán - skóre 46
2. Bombaj, Indie - skóre 52
3. Teherán, Írán - skóre 54
4. Dillí, Indie - skóre 56
5. Džidda, Saúdská Arábie - skóre 57
6. Panamá, Panama - skóre 58
7. Káthmándú, Nepál - skóre 58
8. Alžír, Alžírsko - skóre 59
9. Dháka, Bangladéš - skóre 61
10. Maskat, Sultanát Omán - skóre 63

Město Karáčí je významným námořním přístavem, kvůli častému násilí se však netěší dobré pověsti stejně jako celý Pákistán, jenž navzdory nízkým cenám patří mezi turisticky nejvíce opomíjené země. Levný hotel lze sehnat už od 50 Kč na osobu a ani náklady na jídlo nejsou příliš vysoké.


 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |