Levná exotická dovolená? Navštivte jednu z těchto 5 zemí!


Toužíte po cenově dostupné tropické dovolené? Láká vás jiná kultura, dlouhé pláže a exotická příroda, ale nemůžete zbytečně utrácet za daleké pobyty? Vybrali jsme pro vás 5 zemí, které jsou cenově dostupné, kulturně i přírodně atraktivní a bohaté na zážitky: navštivte Španělsko, Portugalsko, Maroko, Tunisko anebo Egypt.

Španělsko

Ohnivý temperament země tance, slunce, býčích zápasů a vína si podmaní kdekoho. Španělsko je země nekonečných pláží, bezstarostných lidí, unikátních kulturních a přírodních památek i rozmanitých pochutin. Moře je tu čisté často i na městských plážích a jeho teplota dovoluje koupání až 6 měsíců v roce. I přes proslulost některých španělských pláží však není Španělsko pro Čechy obvyklou destinací. Je sice znatelně dál než třeba Itálie či Chorvatsko, ale kupříkladu do Barcelony se dostanete bez problému za 2,5 h přímým letem.

TIP: Podívejte se na průměrné ceny potravin ve Španělsku.

Památek a zajímavostí má Španělsko mnoho - všichni známe pojmy jako Granada, Santiago de Compostella nebo stavby Antonia Gaudího v Barceloně. Španělsko toho ale nabízí ještě mnohem víc: celkově neuvěřitelných 43 památek UNESCO prolínajících evropskou a arabskou kulturu, 3 národní parky, plus Kanárské a Baleárské ostrovy a Tenerife. A pokud chcete ještě zpestření navíc, naplánujte si dovolenou během jednoho ze španělských svátků či oslav. A co víc - Španělsko se řadí mezi nejlevnější západní země!

TIP: Ať už je vaše cílová destinace jakákoliv, vyplatí se už předem si zjistit, co je v jejím okolí. Španělsko je totiž na zajímavosti a památky nezvykle bohaté a kvůli jedinečnosti kultury by byla velká škoda žádnou z nich nenavštívit.

Portugalsko

Nejlacinější západní země je v ČR vysoce opomíjená. Přitom jde o zemi s jedinečným duchem tvořeným barevnými tóny, všudypřítomným klidem, tradicí a nenápadnou originalitou. Pláže jsou stejně atraktivní jako ve Španělsku, moře čisté a příroda členitá. A i Portugalsko je plné tradic a slavností a zúčastnit se jich je nezapomenutelný zážitek (kupříkladu největší je Festa de São António v Lisabonu 12.–13. 6.).

Co znáte z Portugalska? Především portské víno a pojmy Azory a Madeira, čili jedinečné víno a úchvatné subtropické ostrovy. Ale znáte třeba portugalskou kuchyni? Jde o směsici Španělska, Arábie a Francie. Hojně využívá vepřové maso, ryby a časté jsou zde polévky, přičemž nejoblíbenější způsob přípravy je asi grilování. A co třeba taková pálenka z hroznových slupek?

Pokud chcete navštívit památky, vyplatí se jet mimo hlavní sezónu (ta je červen-září), teploty jsou mírné a příjemné, turistů málo a ubytování levnější. Ceny jsou obecně v Portugalsku stejné nebo nižší než u nás (snad až na kulturu, ta se může prodražit). Cesta letadlem z Prahy do Lisabonu trvá jen 3,5 h.

Tunisko

V posledních letech se do Čech vrací dřívější záliba v Tunisku. Exotická země na severu Afriky turisty vítala vždy s otevřenou náručí a nejinak je tomu i dnes - a to také nízkými cenami. Tunisko vždy představovalo cenově dostupnou exotiku, bohatou historii, zábavu i odpočinek. Je to islámská země orientovaná do Evropy právě díky turistickému ruchu. V létě jsou tu až 40 stupňové teploty, ale během roku se jinak počasí různě mění - např. od ledna do března nepřetržitě prší.

Většina turistů jezdí do Tuniska kvůli písečným plážím pevniny (např. Hammamet) nebo oblíbeného ostrova Djerba, ale pravda je, že Tunisko nabízí všelijaké způsoby, jak v něm strávit dovolenou. Kromě poznávání kulturních a přírodních krás, na které je nečekaně bohaté, poskytuje možnost strávit i sportovní dovolenou. Na seznamu UNESCO najdete Tuniskou Medinu (labyrint pouličního tržiště s úzkými uličkami) či ruiny legendárního starověkého Kartága.

Dostupnost této země potvrzuje i délka letu: 2,5 hodiny. Pokud budete cestovat v rámci organizované skupiny, nepotřebujete vízum (nesmíte však během pobytu vycestovat ze země).

Tip: Peníze si směňte už v ČR nebo vybírejte dináry z bankomatu. Směnárny mají často nevýhodně nastavený kurz. Také počítejte s tím, že pokud nebudete s prodejci smlouvat (jak je v arabských zemích běžné), zaplatíte mnohem více, než je nutné.

Zdroj obrázku: Tunisko.jpg

Maroko

Nejdelší existující monarchie světa už také poznala, jak výhodné je otevřít se turistům. Maroko je liberální země s věrností k tradicím a rozumně vyváženým vlivem moderního světa. Stejně jako Tunisko nabízí fantasticky vybavená letoviska, bohatou kulturu i fascinující přírodu a možnost skloubit odpočinek s poznáváním.

Opět jsme vybrali zemi se skvělou kuchyní - klíčovými slovy jsou rozmanitost, zdraví a “tajine” - speciální keramická nádoba na přípravu jídla. To se většinou skládá ze zeleniny, kuskusu, kuřecího masa, rýže nebo rozinek.

Dávná města jako Marakéš nebo Fes (ve kterém začalo snad vše, co je v Maroku historicky důležité) zapůsobí starobylými věžemi, bránami, opevněním a často i svým zasazením do úchvatné okolní přírodní scenérie. Staří Římané zde zanechali majestátní paláce, saharští kočovníci ohrazená pouštní města a Francouzi... no, kavárny. Zde rozhodně vždy smlouvejte!

Tip: Pokud rádi surfujete, vězte, že Marocké “spoty na surfování” opěvují surfaři z celého světa!

Egypt

Tajuplný Egypt s pradávnou historií, pyramidami a průzračným mořem skýtá mnoho atrakcí pro návštěvníky z celého světa. Je pravda, že situace v Egyptě není vždy stabilní, ale v poslední době se turisté do Egypta vrací (MZV doporučuje držet se turistických míst a rezortů). Dá se zde provozovat spousta aktivit:

  • - potápění u korálů v Rudém moři
    - plavba lodí po Nilu
    - návštěva pyramidy či ostatních chrámů
    - častý je golf v resortech

Cenově se stále jedná o poměrně výhodnou variantu exotických zájezdů. Příjemné je “odskočit si” do Egypta ohřát se během zimy. Ceny jsou nižší a moře má stále alespoň těch 20 stupňů. V létě je pak teplota vzduchu 40-50 °C, což může být pro kdekoho úmorné. Vízum lze získat jednoduše zakoupením na letišti nebo přes cestovní kancelář. Doba letu je 4,5 h, což je pořád velmi slušné. I zde se vyplatí smlouvat, pokud nechcete zbytečně utratit.

Tip: Hotely volte o 1* výše, než jste zvyklí v Evropě - ideální jsou tedy hotely od 4*. Buďte opatrní se zdejší kuchyní a raději volte klasickou evropskou stravu. Vodu nepijte z kohoutku, pouze balenou.

zdroj foto: pexels.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |