Jak si rozumně půjčit?


Dnes se podíváme na velmi důležité a aktuální téma, a to  jak si zvolit půjčku a na co si vůbec půjčit, aniž byste později svého rozhodnutí litovali. Statistiky jasně ukazují, že stále více Čechů využívá možnost bankovních i nebankovních půjček. Samozřejmě tomuto trendu nahrává fakt, že banky v současné době půjčují velmi ochotně, za historicky nejnižší úroky a často i bez dalších poplatků. Bohužel, ne každý následně zvládá uhradit měsíční splátky. A tak se i zvyšuje počet Čechů, kteří se dostávají do tzv. dluhové pasti. Jak v ní neuvíznout také a naopak z půjčky vytěžit maximum? S našimi radami to zvládnete!

Na co si půjčit?

Určitě máte nějakou věc, kterou si chcete pořídit. Jak se ale rozhodnout, zda si ji koupit ihned pomocí úvěru nebo si raději počkat až na ni ušetříte? Tady je dobré nejednat zbrkle, ale vše pořádně promyslet. Jak moc danou věc potřebujete? Jak dlouho vám vydrží? Zvýší se díky ní vaše uplatnění na trhu práce? V některých situacích je pak půjčka opravdu tím nejlepším řešením. Hlavně u těch dlouhodobých hodnot, jako je vlastní bydlení a zařízení domácnosti. Stejně tak půjčka na vzdělání či rozjezd podnikání může být velmi výhodná, jelikož vám do budoucna přinese naopak zisk peněz. Podobná situace je například, pokud potřebujete auto, abyste mohli dojíždět za lépe placenou prací.

Naopak na dovolenou či dárky je lépe si pravidelně spořit.

  1. Jakou půjčku si zvolit?

Vždy záleží na konkrétní situaci, nabídka je obrovská. Je důležité si ujasnit následující body:

- Jakou částku potřebujete?

- Na co si chcete půjčit?

- Jakou výši splátky si představujete?

- Za jak dlouho chcete mít úvěr splacený?

Tyto otázky je potřeba si zodpovědět. Pokud už víte, co požadujete, můžete si vyhledat některý ze srovnávačů na internetu a vyplnit tyto informace pro srovnání půjček. Získáte tak porovnání nabídek od jednotlivých poskytovatelů. Poté ty nejzajímavější poskytovatele můžete oslovit buď přes kontaktní formuláře na jejich internetových stránkách, nebo je navštívit přímo.

Vždy si porovnejte nabídku několika bank i nebankovních společností. Podívejte se také, zda některý z poskytovatelů nemá momentálně speciální akci. Jednou mají lepší podmínky noví klienti a získat například první půjčku zdarma, jindy zase můžete dostat jedinečnou nabídku jako dlouhodobý klient (například zde máte běžný účet, spoření nebo jinou půjčku).

  1. Stačí sledovat úroky?

Tady je odpověď jednoduchá: NE! Sledujte nejen výši úroku, jakou vám banka poskytuje. Hlavně se zajímejte o výši RPSN. Jedná se o roční procentní sazbu nákladů, tedy je zde započítán nejen roční úrok, ale i všechny další poplatky. Zajímejte se o to, zda budete platit za zřízení úvěru či vedení úvěrového účtu.

  1. A co pojištění schopnosti splácet?

Mnoho lidí se o tuto součást pojištění vůbec nezajímá, a to je chyba. V řadě bank musíte mít pojištění schopnosti splácet dokonce povinně k úvěru zřízené. Navíc právě toto pojištění je důležité mít správně nastavené, aby vás dluh neohrozil v případě ztráty zaměstnání či delší nemoci. Jsou zde však obrovské rozdíly v tom, na co vše se vztahuje a hlavně, kolik za něj zaplatíte.

PŘÍKLAD Z PRAXE: k úvěru ve výši 30 000 Kč můžete mít pojištění v jedné bance automaticky zdarma, v druhé za 30 Kč a ve třetí za 300 Kč. Pokud budete splácet dva roky, je zde rozdíl až 7 200 Kč pouze na pojištění!

Několik dalších rad na závěr:

  1. Pokud si potřebujete půjčit více než 300 000 Kč, je ze zákona povinný souhlas manžela či manželky. Některé banky tuto povinnost dokonce mají nastavenou již od 250 000 Kč.

  2. Je potřeba podívat se na svůj rozpočet a dobře promyslet, jakou částku zvládnete splácet bez větších problémů. Nečekají vás v příštích letech nějaké další velké výdaje?

  3. Vždy je dobré mít alespoň nějakou rezervu. Čím větší úvěr potřebujete, tím větší by měla tato rezerva být. V případě hypotéky je obvykle doporučováno mít naspořený šestinásobek měsíčních výdajů, u menších úvěrů samozřejmě stačí i drobnější rezerva.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: Placená inzerce

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |