Elon Musk – miliardář a vizionář, jenž se nebojí riskovat


Že jste dosud o Elonu Muskovi neslyšeli? Až zjistíte, co všechno již dokázal, a jaké jsou jeho ambice a plány do budoucna, určitě příště jeho jméno nepřejdete bez povšimnutí. Seznamte se s mužem, jenž se nebojí riskovat, díky čemuž je jedním z nejbohatších a nejvlivnějších lidí světa.

Jednou ze zajímavých věcí na něm je, že stále pracuje, i když vlastně vůbec nemusí. Jeho riskantní operace na internetu z něj udělaly milionáře – v necelých třiceti letech jeho jmění dosahovalo 200 miliónů dolarů. Na otázku, proč se nechystá stáhnout a užívat si nabyté milióny, odpovídá, že takový život by jej nudil. Namísto toho se Elon Musk vrhl do té nejriskantnější, nejnákladnější a nejnemilosrdnější sféry – chce prostým lidem umožnit cestování do vesmíru. Podaří se mu to?

Svůj první výdělek inkasoval již ve dvanácti letech

Narodil se v Jihoafrické republice 28. června 1971. Už jako desetiletý kluk miloval čtení encyklopedií moderní vědy: „Největší zálibou mi bývala četba a následné uvedení získaných znalostí do praxe.“ V té době si také pořídil první počítač, o dva roky později vytvořil a následně prodal za 500 dolarů videohru nazvanou Blastar. Aby nemusel nastoupit do armády, odešel v 17 letech do Kanady. Později přesídlil do Spojených států, kde na univerzitě v Pensylvánii získal tituly z fyziky a ekonomie. Byl přijat na univerzitu ve Stanfordu, kde chtěl získat titul PhD z fyziky, po dvou dnech se však rozhodl odejít. Výnosy z internetu byly pro něj daleko zajímavější, každopádně není se čemu divit.


Skromnost? Kdepak

Chcete-li něčeho dosáhnout, se skromností to daleko nedotáhnete. Věděl to i Musk. Na počátku své profesní kariéry si stanovil tři základní oblasti, ve kterých chtěl uspět: internet, alternativní energie a cestování do vesmíru.

Oblast č. 1: internet

Zip2
Jeho prvním projektem byl mapovací portál Zip2, bylo mu 24 let (1995). Později Musk přenechal vedení společnosti investorům, čehož dodnes lituje, neboť ti jej odsunuli mimo dění. Compaq koupil v roce 1999 Zip2 za 307 miliónů dolarů (v hotovosti), což byla v té době nevídaná částka. Musk si z prodeje odnesl 28 miliónů dolarů, bylo mu 28 let.

Plaťte přes internet aneb Z X.com do PayPalu
Ve stejném roce, kdy prodal Zip2 (1999), použil 10 miliónů dolarů z prodeje na vytvoření portálu X.com. Musk vynalezl metodu, jak bezpečně převádět peníze pomocí příjemcovy emailové adresy. V roce 2000 koupila X.com společnost Confinity, a přejmenovala se na PayPal. Musk byl dosazen do jejího čela, dalším podílníkům se však nelíbilo jeho až příliš vysoké riskování. Díky tomu si ale přišli na nemalé peníze. Nakonec jej Musk prodal eBay za 1,5 miliardy v roce 2002. „Měl v sázce víc než kdokoliv z nás, ale přitom nikdy nezaváhal,“ prohlásil o něm Peter Theil, jeden ze společníků portálu.

Oblast č. 2: alternativní energieTesla Motors

V roce 2004 spoluzaložil Tesla Motors, kde je výhradním produktovým projektantem. Společnost staví elektrické automobily. Veřejnosti byl zatím představen sportovní vůz Tesla Roadster. Dalším nabízeným modelem je rodinný elektromobil Tesla Model S, jenž se začne prodávat letos (22. června 2012).

SolarCity
Roku 2006 spojil několik solárních elektráren, aby vytvořil SolarCity (Kalifornie), která nabízí produkty a služby zajišťující instalaci solárních panelů. Ty si nechal například namontovat na střechu společnosti SpaceX.

Oblast č. 3: cestování do vesmíru

Elon Musk se řadí k těm lidem, kteří tvrdí, že cesty do vesmíru jsou jedinou šancí, jak může lidstvo přežít všechny katastrofy hrozící na Zemi. Jeho záměr je jasný: dopravovat do vesmíru náklady a lidi za cenu stokrát nižší než je to možné ve státním sektoru. Musk je však v této oblasti nejen frustrovaný z toho, kolik času zabere každý sebemenší pokrok kupředu, ale také to, kolik finančních prostředků již NASA investovala do vesmírného programu (bilión dolarů).
Je znám jako přísný a neústupný šéf. Všechno co dělá, však není pro zisk, ale pomoci lidem na Zemi. Musk věří v možnost cestování a života na Marsu. Je dlouhodobým členem Mars Society, neziskové organizace podporující zkoumání na Marsu. Věří, že jeho společnost SpaceX bude jednou schopna vyslat spolehlivé rakety do vesmíru a za daleko nižší náklady než NASA.

SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation)
Soukromá společnost SpaceX byla založena v roce 2002. Díky předchozím úspěchům na internetovém poli si mohl Musk dovolit investovat do této společnosti 200 miliónů dolarů. Místo aby si koupil raketu od nějaké společnosti a pracoval na ni, najal si tým profesionálních inženýrů, kteří mu postavili raketu od základu. Se svým podílem si to každopádně mohl dovolit. Společnost usiluje o zprostředkování soukromých letů do vesmíru, které by se měly uskutečnit pomocí raket Falcon 1 (její vývoj přišel na 1,7 miliardy korun), Falcon 9 a univerzální kosmické lodi Dragon. Sám se vyjádřil, že by se rád za svého života podíval na Mars.

Ne vždy vychází vše podle plánu

„Ta touha soutěžit a vyhrávat, díky které je tak úspěšný v obchodu, však nikdy nezmizela, a to ani když přišel domů.“, říká jeho exmanželka. Řídit tak nákladné společnosti by nebylo pro nikoho snadné. Navíc se Musk musel jeden čas potýkat s obdobím, kdy jeho firmy přestaly vynášet a začaly krachovat. Elon se však nebál vložit všechny své úspory do záchrany jeho firem. Dokonce si musel půjčovat i na pronájem a jídlo. Až v tomto období přiznává, že podstoupil obrovská rizika, ale ihned dodal, že právě ono riziko mu pomáhá plnit nepravděpodobné.

Co jste možná nevěděli

• továrna SpaceX bylo použita pro natáčení filmu Iron Man 2, kde si Elon zahrál krátkou roli
• v minulosti vlastnil F1 tým McLaren
• sám sebe popisuje jako workoholika, jenž týdně tráví prací 100 hodin
• žije v Bel-Air, Kalifornie
• byl dvakrát ženatý - se svou první ženou, Justine Musk, má pět synů, jeho druhou manželkou byla britská herečka Talulah Riley
• má dva sourozence – sestra Tosca a bratr Kimbal

Ocenění

Elon Musk získal řadu ocenění:

• magazín Inc jej zvolil podnikatel roku 2007 za vedení společností SpaceX a Tesla
• v roce 2007 získal cenu za design vozu Tesla Roadster
• roku 2008 oceněn za celosvětový úspěch ve vesmírném průmyslu
• magazín Time jej v roce 2010 zařadil mezi 100 nejvlivnějších lidí světa
• v roce 2010 jej ocenila Mezinárodní letecká federace za sestrojení první soukromé rakety
• oceněn nadací Kitty Hawk za Falcon 9 a kosmickou loď Dragon
• magazín Esquire jej označil za jednoho ze 75 nejvlivnějších lidí 21. století
• v roce 2010 zvolen do správní rady Technologické instituce v Kalifornii
• v únoru 2011 jej časopis Forbes zařadil mezi 20 nejvlivnějších Američanů do 40 let
• v červnu 2011 získal odměnu ve výši 500 tisíc dolarů za pokrok, kterého dosáhl ve vesmírné oblasti
 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

Tagy: celebrity | luxus

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |