Antikoncepční gel pro muže. Studie zkoumá jeho spolehlivost


Kondomy možná někdy nahradí gel.
Kondomy možná někdy nahradí gel.

Zdroj: pixabay.com

V současné době, pokud muž nechce bezhlavě plodit potomky a nechce se spoléhat na to, že partnerka pečlivě užívá anitkoncepci, zbývá pouze vasektomie a nebo kondom. Vasektomie je poměrně definitivní řešení a kondom každému nevyhovuje a nemusí být zrovna po ruce. Nyní se v tomto ohledu mužům blýská na lepší časy. Velká klinická studie totiž zkoumá, jestli je antikoncepce, která se vstřebá přes kůži muže, spolehlivá.

Na začátek trochu statistiky. Od roku 2010 do roku 2014 podle celosvětového výzkumu vzniklo 44% těhotenství neplánovaně. Mužská antikoncepce je přitom omezena na vasektomii a nebo kondom, některé ženy leckdy nemohou ze zdravotních důvodů antikoncpeci užívat. Pokud studie spolehlivost prokáže, půjde tedy o další možnost zabránit nechtěnému početí. Navíc to může mít muž ve své režii.

"Nová metoda ochrany by konečně naplnila důležitou potřebu, po které volá široká veřejnost," řekla Diana Blithe, která vede studii s plnou podporou amerického Národního institutu zdraví v Marylandu (NIH).

Antikoncepční gel, který by byl aplikován na záda a ramena jednou denně, obsahuje kombinaci sloučeniny progestinu a testosteronu, který se do krve dostane přes kůži.

NIH tvrdí, že progresteron (steroidní ženský pohlavní hormon) sníží produkci spermií na nízké nebo neexistující hladiny, zatímco testosteron (steroidní hormon) podpoří ostatní funkce.

Studie se zúčastní 420 párů a proběhne ve dvou etapách. V první budou muži po dobu 4 až 12 týdnů testovat gel, aby se zjistilo, zda hladina jejich spermií dostatečně klesne. Ti, u nichž hladina zůstane na vysoké úrovni, budou pokračovat v užívání gelu až po dobu 16 týdnů.

Druhé fáze se zúčastní muži, u nichž se prokáže tolerance na gel a již dostatečně nízké hladiny spermií. Se svými partnerkami během 52 týdnů otestují (ne)možnost otěhotnění, a to bez možnosti používání jakékoli další formy antikoncepce.

Vědci pracují na vývoji gelu již deset let a v malých studiích jej testují od roku 2009. "Máme více než 200 mužů, kteří tento lék už užívají, a žádný z nich se nesetkal s vážnými problémy. Všechny ale i nadále sledujeme,“ řekla Christina Wang.

Všechny předchozí pokusy s vývojem antikoncepce pro muže zatím kvůli vedlejším účinkům dopadly neúspěšně. Studie nového gelu by měla být dokončena v roce 2022, pak ještě chvíli potrvá, než vědci dostanou souhlasy ze všech možných institucí. Pokud se vše podaří, je to velký posun v tom, že se muž nebude muset spoléhat pouze na partnerku.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |