8 zajímavých faktů o marihuaně


Řadíte se do táboru odpůrců, nebo zastánců marihuany? V dnešním článku se podíváme na několik zajímavých faktů, které vás možná překvapí.

  1. Marihuana není konopí!

 

Poznáte rozdíl? (konopí je na obrázku vpravo).

I když se marihuana i konopí podobají stejným tvarem listů a jsou poddruhem rostliny Konopí seté, ve skutečnosti se od sebe liší. Marihuana má kvetoucí pupeny s vysokým obsahem THC (způsobuje, že se cítíte uvolněnější). Naproti tomu konopí obsahuje menší množství této látky, a využívá se k výrobě řady kosmetických produktů. Marihuana a konopí byly v minulosti považovány za odlišné rostliny. V roce 1970 byly však zařazeny do stejné kategorie a obě byly prohlášeny za nelegální.

 

  1. Pěstování konopí byl vlastenecký čin

 

V Americe roku 1619 zákon nařizoval farmářům pěstování konopí. Používalo se k výrobě oblečení, plachet, apod. George Washington i Thomas Jefferson vlastnili farmy, kde se pěstovalo konopí. Jefferson dokonce sepsal návrh na Deklaraci nezávislosti na papír vyrobený z konopí. Nebo například Betsy Ross (jako první vytvořila americkou vlajku) použila na výrobu vlajky látku vyrobenou z konopí.

 

  1. Americká vláda využívala konopí k boji proti nacistům

 

Během 2. světové války byl v Americe natočen film „Hemp for Victory“ (Konopí za vítězství), jenž chválil uživatelé konopí a povzbuzoval farmáře k jejímu pěstování. Existence tohoto snímku byla vládou zapírána až do roku 1989, kdy obhájce marihuany Jack Herrer daroval jeho kopii knihovně kongresu. Dnes můžete film shlédnout i na YouTube.

 

  1. Medicínské využití marihuany bylo známo již před tisíci lety

 

Ve starověké Číně rostlina známá jako Ma byla používána v medicíně, přidávána do jídla, na výrobu oblečení, apod. již před šesti tisíci lety před Kristem. Tato rostlina se využívala také jako anestézie během operací.

 

  1. Marihuana je ve skutečnosti prospěšná pro vaše plíce!

 

Brazilský umělec Fernando de la Rocque tvoří obrazy přímo s využitím marihuanového kouře.

 

Nedávný průzkum pěti tisíců lidí kouřících marihuanu prokázal, že ti, kteří vykouří jen pár jointů za týden, mají silnější plíce. V roce 2005 bylo prokázáno, že kouření marihuany pomáhá jako prevence proti rakovině plic.

 

  1. Marihuanu kouří 14,4 miliónů Američanů

 

Největším světovým producentem marihuany je Mexiko, následuje Paraguay. Kdo je však největším uživatelem této drogy? Stará dobrá Amerika. 42 procent Američanů ji vyzkoušelo, dokonce i prezident Barack Obama.

 

  1. Odkud pochází název marihuana? Nikdo neví

 

Objevila se řada spekulací, odkud pochází název marihuana. Jedná se údajně o spojení dvou jmen – Maria a Juana – což jsou slangové termíny pro prostituci. Další teorie uvádí, že název pochází ze slova maraguanquo, což znamená omamná rostlina. Dříve byla marihuana známa jako cannabis. Postupně se začaly pro ni objevovat další názvy jako například tráva, mařena, zelí, hulení, apod.

 

  1. Pěstování konopí by mohlo zachránit naši planetu

 

Na rozdíl od tabáku, který ničí půdu po každé sklizni, pěstování konopí ji naopak zlepšuje. V současné době se konopí legálně pěstuje v Uruguayi, Peru, Indii nebo Iránu. Legalizace jak konopí tak i marihuany by vyprodukovala tisíce pracovních míst, snížily by se emise skleníkových plynů, a pomohla by vyrovnat se s bolestí lidem trpících AIDS, glaukomem nebo rakovinou.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |