5 zakázaných destinací, kam se běžný smrtelník nepodívá


Na světě existuje řada míst, která jsou dychtivým návštěvníkům nepřípustná. Ať už z důvodu bezpečnosti nebo ochrany značky. Pojďme se podívat na pět unikátních míst, kam se jen tak nepodíváte.

Ostrov Surtsey byl uzavřen kvůli rajčeti

Ostrov Surtsey je malým sopečným ostrovem nacházejícím se u pobřeží Islandu. Stal se útočištěm pro nejrůznější flóru a faunu, což z něj činí oblíbený cíl vědců sbírající informace o životě rostlin a zvířat.

Ještě před rokem 1960 bylo možné tento ostrov navštívit. Všechno však změnilo obyčejné rajče. Nejmenovaný vědec, jenž navštívil ostrov, vyslyšel volání přírody a o několik týdnů později na stejném místě začala pučet rostlina rajčete. Vědci zůstali zcela v úžasu. Po dlouhém přemýšlení si uvědomili, co zřejmě bylo jejím původem a k ochraně okolní krajiny pro vědecké účely zavřeli toto místo pro turisty. Jsme si jisti, že tento vědec se už víckrát na ostrov nepodíval.

 

Tajný recept na Coca-Colu

V horkých letních dnech nic nepřekoná ledově vychlazenou sklenici Coca-Coly, to vám odsouhlasí milióny lidí po celém světě. Recept na tento oblíbený šumivý nápoj je však jedním z nejvíce střežených tajemství na světě. Existují tvrzení, že jej znají jen dva lidé v daném čase a nikdy nemohou cestovat zároveň pro případ, že by došlo k nějaké nehodě.

Legendární recept je uschován v dobře střeženém trezoru v americké Atlantě. Pokud se budete chtít do něj dostat, nebude vám stačit jen jeden klíč. Chráněný tajný recept je uložen v kovové bedně v místnosti chráněné bezpečnostní bariérou. Kamery ji střeží 24 hodin denně a otevřít ji lze jen za pomocí ručního skeneru a tajného kódu. Věděli jste, že před rokem 1903 se do Coca-Coly přidával kokain?

 

Opuštěný newyorský ostrov

Méně než kilometr od rušného Manhattanu v New Yorku se nachází ostrov North Brother, který byl opuštěn před téměř šedesáti lety. Ten byl především domovem pro nemocnici Riverside, která sloužila jako karanténa pro lidi trpící tuberkulózou, žlutou zimnicí a neštovicemi v 19. století.

Později byla nemocnice používána pro válečné veterány z druhé světové války a také jako centrum léčby pro lidi závislé na heroinu. V současné době je budova v troskách a zarostlá plevelem. Získat přístup na ostrov je možné pouze po získání písemného svolení města.

Unikátní malby v jeskyních Lascaux

V jeskynním komplexu Lascaux v jihozápadní Francii bylo objeveno více než 600 paleolitických maleb, u nichž se předpokládá, že jsou starší více než 20 tisíc let. Obrazy, které pokrývají stěny a stropy jeskyní, ilustrují zvířata (jeleny, bizony, zubry a další) a místní faunu.

Je smutné, že jeskyně, které kdysi vítaly 1200 návštěvníků denně, jsou nyní uzavřeny pro veřejnost (od roku 1963). Oxid uhličitý (vydechovaný návštěvníky) postupně ničil unikátní malby.

 

Přísně tajné ruské město Mezhgorye

Mezhgorye se nachází hluboko v Uralských horách. Kreml tvrdí, že se jedná pouze o těžební místo. To však nevysvětluje, proč je obklopeno ozbrojenými stráži, kteří mají zabránit komukoliv vstup na tento pozemek. Ano, do tohoto města je vstup přísně zakázán.

Předpokládá se, že Mezhgorye může být místem pro jaderné rakety, které mohou být dálkově aktivovány. Navíc by se zde měl nacházet nouzový bunkr pro případ propuknutí jaderné války.

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz

© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |