5 kroků jak zvládnout stres


Nezáleží na tom,  jak klidný a uvolněný jste jako člověk, je totiž velmi snadné podlehnout stresu během dne. Když uvíznete v dopravní zácpě cestou do práce, nefunkční automat na kávu, situace, když je váš šéf pryč a nechá vám kupu úkolů, které musí být hotové než se vrátí, všechny tyto události vás můžou dostat do víru stresujících situací.

 

Problém je, že stres nepomáhá k úspěšnému zvládnutí těchto situací; ve skutečnosti vám brání k tomu aby jste byl produktivní a úspěšně zvládnul zbytek svého dne.

I když tady jsou způsoby jak být celkově v klidu, je pořád snadné spadnout do pasti stesu. Tady je pět jednoduchých kroků jak zvládnout stres, který se na vás celý den valí, hlavně v práci.

Počítejte do 10

Jednou z efektivních cest jak zvládnout stresovou situaci je počítat do 10, pomůže vám to dostat se psychicky mino stresovou situaci.

Berte to jako ovládání stresových momentů: Zmáčknete "pause" a až budete hotov s počítáním do deseti, zase zmáčknete "play". Budete v lepším rozpoložení a budete se moct lépe soustředit na své úkoly.

Jděte se projít

Když cítíte že z vás stresový stav bere to nejlepší co nabízíte, můžete se psychicky uklidnit a odprostit se od situace.Zvedněte se a jděte na rychlou procházku nadýchat se čerstvého vzduchu. Dejte si pár minut a vyčistěte si hlavu od hektických chvilek během dne.

Neříkám vám aby jste utekli, ale bude lepší, když na chvíli zmizíte a pak se vrátíte zpátky svěží a s čistou hlavou. Když to neuděláte riskujete že budete rozčarovaný což vám neumožní rozumně myslet. Výsledkem bude že se bude cítí lépe a bez stresu, přestane cítit neustálý tlak na svou osobu.

Samozřejmě pokud je situace taková, že trčíte v zácpě a auta jsou na sobě nelepena je nemožné aby jste se psychicky uklidnil tím, že se půjdete projít. V tomto případě se musíte přinutitmyslet pár minut na něco jiného než na dopravní zácpu, nebo problémy v práci. Zavřete okýnka aby jste neslyšel všechny ty klaksony a zvuk zbíječky při práci na silnici.

Další možností je pustit si svou oblíbenou hudbu na CD a soustředit se na muziku. Udělejte cokoliv co by vám pomohlo zaměřit myšlenky na pár minut někam jinam. Jednou až takhle budete relaxovat můžete třeba přemýšlet o lepší cestě do práce, aby jste netrčel zase v zácpě.

Něco mačkejte

Kupte si balónek proti stresu, nebo jinou věc kterou by jste mohl "drtit", když přijde těžká chvíle "drťte" ho. Můžete taky něčím kroutit, pokud to ovšem není krk vašeho kolegy - je to efektivní cesta k uvolnění napjetí a stresu.

Buďte nad věcí

Naučte se vidět věci perspektivně. Když cítíte že se dostáváte do stresu, Dr. Richar Carlson autor knihy "Nekažte si život maličkostmi", doporučuje zeptejte se sám sebe jestli se budete o tu samou věc obávat za rok ode dneška. Věci kterými se stresujete každý den a pokládáte je za nutné většinou nejsou tak životně důležité, ledaže nejde o zdraví nebo rodinu.

Když budete na obchodní schůzce a ta nebude probíhat podle vašich představ nebo když objevíte skvrnu na svých kalhotách, nerozhodí vás to; tyhle věci už nebudou určovat běh vašeho života a nezpůsobí katastrofu. Naučte se brát věci tak jak přicházejí a řešte je s lehkostí.

Berte situace s větší lehkostí a buďte trochu nad věcí, sníží to úroveň stresu a zmírní množství tlaku, který máte na svých bedrech. Samozřejmě že závěrečná zpráva v práci je důležitá a mohl by to být rozhodující faktor ve vaší kariéře - nenavrhuji to, aby jste nedělal svou práci pořádně, nebo nedosáhl svých cílů. Já jen říkám to že když jde do tuhého, myslete na tu situaci jako na výzvu, kterou může vyhrát a jestli-že se vám to nepovede poučíte se z toho.

Dýchejte

Dýchání je víc než jenom funkce, která váš drží při životě; dýchání vám pomáhá vyčistit si mysl a uklidnit se. Takže až vám příště bude bušit srdce tak hlasitě že to uslyší všichni v kanceláři, začněte zhluboka dýchat, pak se psychicky a emocionálně uklidníte. Nikdo není schopen myslet konstruktivně, pokud se cítí jako před srdeční zástavou.

Bez stresu

Toto jsou základní cesty jak se vyrovnat se stresovými situacemi, které mohou nastat každý den v životě. Pokud je budete trénovat a zkoušet budete se cítit méně stresovaní a i lidé okolo vás budou v daleko větší pohodě.

 


 

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |