Nedostatek spánku má na mozek stejný vliv jako alkohol


Však to znáte nejspíš sami. Vyrazíte na párty s přáteli až do pozdních ranních hodin. Následující den se marně snažíte soustředit a být produktivní. Nedávná studie odhalila, že při nedostatku spánku vaše mozkové buňky mezi sebou hůře komunikují, což může vést k dočasným duševním poruchám, které ovlivňují vaši paměť, a to, jak komunikujete a vnímáte své okolí. 

Vaše mozkové buňky zpomalují

Vědci sledovali 12 pacientů s epilepsií, kteří byli podrobeni chirurgickému zákroku na léčbu tohoto onemocnění. Aby se problém lépe řešil během operace, měli účastníci elektrody implantované do mozku, aby zjistili, kde a jak se začaly projevovat příznaky a záchvaty. Nedostatek spánku může často vést k záchvatům, a proto, aby se proces urychlil, museli pacienti zůstat vzhůru celou noc.

Vědci pacientům ukazovali sérii obrazů co nejrychleji to šlo a zjistili, že jak postupně byli čím dál unavenější, jejich mozkové buňky zpomalovaly.

„Byli jsme fascinováni sledováním toho, jak nedostatek spánku tlumil aktivitu mozkových buněk,“ vysvětlil spoluautor studie Dr. Yuval Nir. „Na rozdíl od obvyklé rychlé reakce, neurony reagovaly pomalu a jejich přenosy trvaly déle než obvykle.“

 

Méně vnímáte své okolí

Stav unavenosti způsobil, že neurony pacientů znesnadnily vnímání obrázků, které jim byly ukazovány. V podstatě, když jste unavení, schopnost zaznamenávat to, co vidíte, se zpomaluje. I když některé části mozku fungují jako obvykle, existují některé oblasti, zejména časové lalůčky zabývající se vnímáním věcí, které zpomalují do potenciálně nebezpečného stupně.
„Těžká únava má podobný vliv na mozek jako přemíra alkoholu,“ poznamenal další spoluautor studie Dr. Itzhak Fried. „Bohužel zatím neexistují právní ani zdravotní normy, které by umožňovaly identifikaci přetížených řidičů na silnici stejně jak se to děje u řidičů pod vlivem alkoholu.“

zdroj foto: pixabay.com

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas novinky, aktuality a rady!

autor: redakce Menzone.cz


© MENZONE | vyrobil INET-SERVIS.CZ 2011 - 2024 | ZOBRAZIT KLASICKY | MOBILNÍ VERZE |